LaLiga : “Έκλεψε” τον βαθμό στο 90+5′ η Βαλένθια (vid)

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 και δέχθηκε κόκκινη κάρτα, η Βαλένθια ισοφάρισε (1-1) στις καθυστερήσεις και πήρε σπουδαίο βαθμό στο «Μεστάγια» κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Σε μοιρασμένο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο στο Μεστάγια, Βαλένθια και Αθλέτικ Μπιλμπάο επιβεβαίωσαν σε αυτό το διάστημα το γεγονός ότι στηρίζουν την μέχρι τώρα πορεία τους στην καλή αμυντική λειτουργία και δεν απειλήθηκαν σε μεγάλο βαθμό.

Περισσότερο απειλητικοί οι γηπεδούχοι που μετά το πρώτο 15λεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους, κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα, χωρίς όμως να σκοράρουν.

Ο Βας είχε δοκάρι στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Μαρτίνεθ με εξαιρετική κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Ο Γκόμες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει με παίκτη λιγότερο με το πρώτο γκολ του Μάρκος Αντρέ με τη φανέλα των “νυχτερίδων”.

Βαλένθια (Χοσέ Μπαρδάλας) : Σίλεσεν, Λάτο (70′ Χεσούς), Φουλκιέ, Αλντερέτε, Παουλίστα, Ντουρό (70′ Ντε Σόουζα), Μούσα (83′ Χασόν), Γκιλαμόν, Βας (84′ Βαγιέχο), Γουέδες, Μαξιμιλιάνο Γκόμεθ

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρσελίνο) : Σιμόν, Μπαλενθιάγκα (53′ λ.τ. Ντε Μάρκος), Λεκουέ, Ινίγο Μαρτίνεθ, Βίβιαν, Μπερενγκέρ, Βενσεδόρ (79′ Βέσγκα), Ντάνι Γκαρθία, Μουνιαΐν (56′ Γουίλιαμς Ν.), Ραούλ Γκαρθία (80′ Σεράνο), Γουίλιαμς Ι.