Το 2×2 ο ΠΑΟΚ, οκτώ γκολ η Χατζηπαρασίδου

Στη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Χάντμπολ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την ομάδα του Πανοράματος εκτός έδρας, της οποίας και επικράτησε εκτός έδρας με 29-18.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ασπρόμαυρες» πήραν το προβάδισμα με 1-2 στο ξεκίνημα, ενώ στη συνέχεια απόκτησαν προβάδισμα τριών γκολ, 2-5 και 4-7. Στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης, τα γκολ των Χατζηπαρασίδου και Καραχαρίση διαμόρφωσαν το 5-9 για τον ΠΑΟΚ, ενώ οι δύο τελευταίες σε συνδυασμό με την Αβραμίνα Σεβδίλη, με τα εύστοχα γκολ τους, έστειλαν τη διαφορά στο +8, 5-13, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τον Δικέφαλο, προηγούμενο με 5-13 σκορ.

Στην επανάληψη, οι αντίπαλες έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας τη διαφορά στα 5 γκολ (11-16), με τις παίκτριες του Δικεφάλου να παίρνουν στη συνέχεια και πάλι τον έλεγχο, ανοίγοντας τη διαφορά στο +10 (13-23). Δίχως σταματημό, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +14 (14-28), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 18-29 σκορ.

Στο διά ταύτα, οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη έκαναν το καθήκον τους, παίρνοντας τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα σε ισάριθμους αγώνες. Πλέον, υπάρχει χρόνος για ξεκούραση και δουλειά, καθώς ακολουθεί διακοπή τριών εβδομάδων, με την επόμενη αγωνιστική αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για τις 16 Οκτωβρίου 2021, όπου ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στο «Σπίτι του Χάντμπολ» την ομάδα της Προσοτσάνης Δράμας.

Πανόραμα – ΠΑΟΚ 18-29
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-7, 5-9, 5-13, 8-14 (Ημχ), 11-16, 13-19, 13-23, 13-25, 14-28, 18-29

Πανόραμα (Έλλη Κουμιτσάρσκα): Κουτσιμανή, Θεοδωράκη, Εμμανουηλίδου 5, Τσαρτσίου, Βράμπα, Ασκεπίδου, Αμανατίδου 2, Κουκλοτίδου Ειρ., Προκοπίδου 4, Ζενέλι 4, Καραβέλη, Παπαδοπούλου Γ., Λιούκα, Κουλούρη, Παπαδοπούλου Α. 1, Σαμολαδά 2

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Γκλομπάρεβιτς, Μεντεσίδου 2, Καραχαρίση 3, Καγιούμοβα, Τσικνάκη, Νίκολιτς, Σεβδίλη 6, Βέτκοβα, Αργυροπούλου 1, Αμβροσιάδου 2, Βινιούκοβα. Μπουράτο 5, Τασέφσκα 2, Δημάκου, Εμμανουήλ

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης-Τερνικίδης Δίλεπτα: 6/5 Πέναλτι: 2/2-7/9