Serie A : Δεύτερη νίκη για την “πληγωμένη” Γιουβέντους (vid)

Νίκη ψυχολογίας αλλά βεβαίως και βαθμολογικής σημασίας για τη Γιουβέντους, που δεν κάνει και το καλύτερο ξεκίνημα στη φετινή Serie A.

Η Μεγάλη Κυρία επικράτησε δύσκολα με 3-2 της Σαμπντόρια και με τη δεύτερη νίκη της, έφτασε τους 8 βαθμούς βλέποντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Ο Πάουλο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, όμως στο 22′ στάθηκε άτυχος και τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να δώσει τη θέση του στον Κουλουσέφσκι. Κατά την αποχώρηση του ξέσπασε σε κλάματα, μη μπορώντας να πιστέψει την ατυχία του.

Στο 43′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Λεονάρντο Μπονούτσι, όμως ένα λεπτό αργότερα η Σαμπντόρια αντέδρασε και μείωσε το σκορ με τον Γιοσίντα.

Παρά το δεδομένο άγχος που προσέδιδαν οι κινήσεις τους, οι παίκτες του Αλέγκρι κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ στο 57′, με σκόρερ τον Λοκατέλι αυτή τη φορά δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα εναπομείναντα 35 περίπου λεπτά, οι “ασπρόμαυροι” όφειλαν να διαχειριστούν το παιχνίδι, ωστόσο στο τέλος “καρδιοχτύπησαν” καθώς στο 83′ ο Καντρέβα μείωσε για τους Γενοβέζους.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι) : Περίν, Σάντρο, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Μπερναντέσκι (70′ Ράμσεϊ), Κιέζα (70′ Κιελίνι), Λοκατέλι, Μπετανκούρ (82′ ΜακΚένι), Ντιμπάλα (22′ λ.τ. Κουλουσέφσκι), Μοράτα (82′ Κιν)

Σαμπντόρια (Ρομπέρτο Ντ’Αβέρσα) : Αουντέρο, Μούρου (59′ Ογκέλο), Μπερεζίνσκι, Κόλεϊ, Γιοσίντα, Ντεπάολι (59′ Ντάμσγκααρντ), Καντρέβα, Έκνταλ (59′ Αντριέν Σίλβα), Θόρσμπι (87′ Όσκιλντσεν), Κουαλιαρέλα, Καπούτο (70′ Τορεγκρόσα)