Άρης για να…γουστάρεις στο Περιστέρι! (βαθμολογία)

Σπουδαία εμφάνιση του Άρη στο Περιστέρι, που επιβεβαίωσε την αγωνιστική του βελτίωση, σβήνοντας παράλληλα το αρνητικό πρόσημο βαθμών λόγω της υπόθεσης Λάσκοφ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καταιγιστική, καθώς εκτός των τριών τερμάτων, πέτυχε άλλα δύο που δεν μέτρησαν, ενώ κατέγραψε αρκετές ακόμη ευκαιρίες.

Από την άλλη πλευρά, στο ντεμπούτο της τρίτης θητείας του Γιώργου Παράσχου στον πάγκο, ο Ατρόμητος είχε ένα 10λεπτο προς το τέλος του πρώτου μέρους, διάστημα στο οποίο ισοφάρισε με τον Σπιριντόνοβιτς.

To ματς

Ο Άρης στην πρώτη του καλή στιγμή ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Στο 10’ ο Εντιαγέ κέρδισε τη μπάλα στο κέντρο, αναπτύχθηκε ο Άρης από δεξιά, ο Σούντγκρεν πήρε τη μπαλιά και γύρισε στο ύψος του πέναλτι, όπου με τρομερό πλασέ ο Μαντσίνι εκτέλεσε τον Πίριτς για το 0-1!

Στο 14′ ο Κουλούρης αστόχησε σε μακρινό σουτ και στο 15′ ο Καμαρά είχε αδύναμη προβολή και ο Πίριτς μπλόκαρε.

Στο 16′ ο Ατρόμητος άγγιξε το 1-1. Ο Μουνίθ βρήκε εξαιρετικά τον Κουλούρη, ο οποίος νικήθηκε από τον Κουέστα και στην εξέλιξη ο Σπιριντόνοβιτς σούταρε ψηλά άουτ από καλή θέση.

Ο Μάντζιος στη συνέχεια προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή. Έβγαλε τον Μαντσίνι, ο οποίος τραυματίστηκε και πέρασε τον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος στο 35′ σούταρε άουτ από καλή θέση.

Στο 43’ ο Άρης σκόραρε. Έκανε το γύρισμα από δεξιά ο Καμαρά, απομάκρυνε ο Πίριτς, ο Τζέγκο έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου απέκρουσε προσωρινά και σκόραρε από κοντά ο Εντιαγέ, αλλά ήταν εκτεθειμένος και ακυρώθηκε το γκολ.

Στο 45’ ο Εντιαγέ έβγαλε την κάθετη στον Καμαρά, ο οποίος σκόραρε στο τετ α τετ με τον Πίριτς, όμως, ήταν αυτός οφσάιντ και πάλι δεν μέτρησε το γκολ.

Αφού δεν έγινε το 0-2, ισοφάρισε ο Ατρόμητος στο 45’+3’! Κάθετη του Σάλομον στον Κουλούρη, αυτός σούταρε από δεξιά, έδιωξε με τα πόδια ο Κουέστα και η μπάλα στρώθηκε στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος έκανε το 1-1.

Στο ημίχρονο ο Φαμπιάνο αντικαταστάθηκε με πρόβλημα από τον Δεληζήση, όμως χάρη σε αυτή την αλλαγή η άμυνα των κιτρινόμαυρων «έδεσε», μάλιστα ο Έλληνας αμυντικός είχε μία συγκλονιστική διπλή απόκριουση πάνω στην γραμμή (75’), κρατώντας το 1-3.

Στο 63ο λεπτό ήταν η σειρά του Μπρούνο Γκάμα να αποχωρήσει με πρόβλημα, όμως λίγο νωρίτερα είχε φροντίσει να κάνει το 1-2 από το σημείο του πέναλτι, το οποίο προήλθε από φάουλ που είχε εκτελέσει ο ίδιος.

Και μέσα σε όλα αυτά, το 1-3 ήρθε από τον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του Μαντσίνι!

Ήρθε τόσο εύκολα το πρώτο φετινό διπλό για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, που σκαρφάλωσε για πρώτη φορά πάνω από το μηδέν; Όχι, καμία σχέση.

Κορυφαίος του Άρη ήταν ο Χουλιάν Κουέστα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να έχει σωρεία από μεγάλες επεμβάσεις, κάτι που δείχνει ότι παραγωγικά η ομάδα του Γιώργου Παράσχου πήρε ψηλό βαθμό, άσχετα αν δεν τελείωσε τις φάσεις.

Ένα freak πέναλτι του Ευθύμη Κουλούρη, ο οποίος έκανε χέρι πηδώντας στο τείχος (60’) κι ένα φτηνό πούλημα της μπάλας από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο που έφερε το 1-3 (65’) άλλαξαν όλη την ροή ενός κλειστού ματς, που είχε πολλές αμφισβητούμενες φάσεις, 12 λεπτά συνολικής καθυστέρησης (5 στο πρώτο και 7 στο δεύτερο ημίχρονο) και αμέτρητες φάσεις, σε ένα πραγματικά χορταστικό παιχνίδι…

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος) : Πίριτς, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαδόπουλος, Στρούγγης (86′ Πισάνο), Ντένιτς, Καρτάλης (61′ Νάτσος), Σάλομον, Σπιριντόνοβιτς (86′ Τομάς), Μουνίθ (74′ Κωτσόπουλος), Κουλούρης

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (46΄Δεληζήσης), Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα (64′ Χαΐροβιτς), Μαντσίνι (25′ λ.τ. Μαντσίνι), Εντιαγέ (85′ Ματίγια), Καμαρά (85′ Άλι)