Serie A : “Φόβος και τρόμος” η Λάτσιο, 3-1 την Ίντερ! (vid)

Καταιγιστική Λάτσιο στην επιστροφή της Serie A σε αγωνιστική δράση, μετά τη διακοπή λόγω των αγώνων της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ρώμης ολοκλήρωσε την ανατροπή, επικράτησε της Ίντερ με 3-1 και έσπασε το αήττητο της Πρωταθλήτριας Ιταλίας.

Μπορεί το ξεκίνημα να ήταν ιδανικό για την ομάδα του Σιμόνε Ινζάγκι, που προηγήθηκε στο 12′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πέρισιτς, ωστόσο η συνέχεια ανήκει στους “μπλε”.

Στο 64′ ο Τσίρο Ιμόμπιλε ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο και έδωσε το…σύνθημα για την ανατροπή, η οποία ήρθε στο 81′ με γκολ του Φελίπε Άντερσον.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, με τους γηπεδούχους να χάνουν στο τέλος τον Λουίς Φελίπε με κόκκινη κάρτα.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Μάρουσιτς, Φελίπε, Πάτριτς, Χισάι (66′ Λατσάρι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (85′ Κατάλντι), Μπάσιτς (66′ Αλμπέρτο), Άντερσον (85΄ Ακπά Ακπρό), Πέδρο (81′ Ζακάνι), Ιμόμπιλε

Ίντερ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (67′ Ντάμφρις), Μπαρέλα (86′ Τσαλχάνογλου), Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι (67′ Βεσίνο), Νταρμιάν, Ντιμάρκο, Πέρισιτς (67′ Κορέα), Τζέκο (76′ Μαρτίνες)