Πέρασε από την Κηφισιά για τον ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Νίκη για τον ΠΑΟΚ επί της Κηφισιάς στην Αθήνα με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

Με διάθεση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς διαφορά, έχοντας ως «όπλο» τα σερβίς του Πετρέα, 3-8. Η συνέχεια ήταν ανάλογη μέχρι τα μέσα του σετ, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί την διαφορά που είχε «χτίσει» στην αρχή, 12-16. Με τον Γιούντρις να είναι ασταμάτητος, οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν την διαφορά, 18-21. Στους τελευταίους πόντους οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας στον πόντο, 23-24, ωστόσο με τρομερή επίθεση του Γιούντρις, ο ΠΑΟΚ με 23-25, έκανε το 0-1 στα σετ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, με τον Δικέφαλο να παίρνει μία μικρή διαφορά στην αρχή, 5-8. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσια, 15-16. Στην συνέχεια, ένας παλιός γνώριμος του ΠΑΟΚ, ο ακραίος Αμπράο, δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή του Δικεφάλου με τα σερβίς του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν διαφορά σε κομβικό σημείο, 21-18. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν το σετ, με εκείνο να καταλήγει στην Κηφισιά με 25-22, 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να ελέγξει το παιχνίδι. Οι «ασπρόμαυροι» δημιούργησαν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 6-8, το οποίο αύξησαν στην συνέχεια, 13-16, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες τόσο από τον διαγώνιο τους, Γιούντρις, όσο και από τους κεντρικούς, Πετρέα και Μπράουν. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα του, 18-21, για να οδηγηθεί στην συνέχεια με 22-25 στο 1-2 στα σετ.

«Φουριόζος» μπήκε στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην Κηφισιά. Ο Δικέφαλος παίζοντας όμορφο και ουσιαστικό βόλεϊ ξέφυγε από νωρίς, 9-16. Με τους Γιούντρις, Μπράουν και Πετρέα να παίρνουν σημαντικές βοήθειες στην επίθεση από τους Τζιουμάκα και Κουμεντάκη, οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να ανεβάζουν όλο και περισσότερο την διαφορά. Ο Δικέφαλος εν τέλη πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν, κάνοντας με 20-25 το 1-3 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου και ώρα 19:15, στο PAOK Sports Arena, κόντρα στον ΑΟΝΣ Μίλωνα.