Serie A : Με Ντιμπάλα τον βαθμό στο San Siro η Γιουβέντους (vid)

Η Γιουβέντους επέστρεψε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη αλλά η Ίντερ απομακρύνθηκε από την κορυφή. Αυτό είναι το…ρεζουμέ μετά το ντέρμπι στο Σαν Σίρο!

Η Ίντερ προηγήθηκε στο 17′ απέναντι στην Γιουβέντους με τον Έντιν Τζέκο όμως εκεί που πίστευε πως θα έπαιρνε το τρίποντο ήρθε το πέναλτι του Ντάμφρις πάνω στον Σάντρο, για γράψει το 1-1 στο “Derby d’Italia” ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 89ο λεπτό.

Το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι έδειξε εξ αρχής τη θέληση να δώσει τον δικό της ρυθμό στην αναμέτρηση. Στο 17ο λεπτό, ο Τσαλχάνογλου «εξαπέλυσε» ένα ωραίο σουτ από μακριά, που σταμάτησε στο δοκάρι, ωστόσο ο Τζέκο βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο, έτσι ώστε να ανοίξει το σκορ. Παρά τα αβίαστα λάθη των «νερατζούρι», η Γιουβέντους αδυνατούσε να απειλήσει ουσιωδώς, έχοντας αρκεστεί σε παθητικό ρόλο στο ντέρμπι. Στο 29ο λεπτό, ο Τζέκο σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0, καθώς δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση, όντας μόνος του μπροστά στην εστία του Σέζνι. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 1-0, δίχως την μεγάλη ευκαιρία για την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες «νέκρωσαν» το ρυθμό του αγώνα, προς όφελος των γηπεδούχων που ροκάνιζαν τον χρόνο. Στο 64′, ο Πέρισιτς έκανε όμορφη προσποίηση, ωστόσο το τελείωμα του δεν ήταν καλό. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μοράτα βρέθηκε μόνος του με τον Χαντάνοβιτς, ωστόσο η επιλογή του για κεφαλιά εκτός ισορροπίας δεν «έπιασε» τόπο. Στο 71ο λεπτό, οι «μπιανκονέρι» απείλησαν ξανά με φάουλ του Ντιμπάλα, που απόκρουσε με αστάθεια ο Σλοβένος τερματοφύλακας. Παρ’ όλα αυτά, η Ίντερ ήλεγχε τον αγώνα και κράτησε το 1-0 έως το τέλος για να εισπράξει το τρίποντο από το ντέρμπι.

Ίντερ (Σιμόνε Ινζάγκι) : Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα (90′ Βεσίνο), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (61′ Γκαλιαρντίνι), Πέρισιτς (72′ Ντάμφρις), Τζέκο, Μαρτίνες (72′ Σάντσες)

Γιουβέντους (Μάσιμο Αλέγκρι) : Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σάντρο, Κουαδράδο (65′ Ντιμπάλα), ΜακΚένι (83′ Αρτούρ), Λοκατέλι (83′ Ζόρζε), Μπερναρντέσκι (90′ Μπεντανκούρ), Κουλουσέφσκι (65′ Κιέζα), Μοράτα