Έκλεψε την παράσταση ο Αβδάλας στην επικράτηση του Παναθηναϊκού (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Την τρίτη του νίκη στη Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 77-54 του Κολοσσού στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πέμπτη αγωνιστική.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους κι έφτασαν στην επικράτηση αφού ο Κολοσσός δε μπορούσε ν’ ακολουθήσει ξεμένοντας από λύσεις. Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Χάουαρντ Σαντ Ρος και Λευτέρης Μποχωρίδης με 13 πόντους ενώ αποθεώθηκε για τους πέντε πόντους που σημείωσε ο 15χρονος γκαρντ Νεοκλής Αβδάλας. Από την ομάδα της Ρόδου ο Γουίλιαμς είχε 13.

Οι «πράσινοι» δεν ξεκίνησαν καλά το ματς έχοντας απογοητευτικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (4/20), κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός με συνέπεια να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα (16-13 στο 10′). Όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέβαζαν την απόδοσή του κι έβρισκαν λύσεις επιθετικά. Πότε με τον Βασίλη Καββαδά και πότε με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος, ο οποίος -εκτός των άλλων- προσέφερε πολλά (και) στην άμυνα.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (34-27), προβάδισμα που πολύ γρήγορα θα μετατρεπόταν σε ασφαλείας. Το μίνι ξέσπασμα του Νεμάνια Νέντοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο κι οι λύσεις που έδωσε ο Λευτέρης Μποχωρίδης ερχόμενος από τον πάγκο απλούστευσαν τα πράγματα. Η διαφορά άνοιξε στο +22 (60-38 στο 30′), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την υπόθεση νίκη για τον Παναθηναϊκό. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους δύο προπονητές να μοιράζουν τον χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54