Μεγάλη νίκη στην παράταση για τον Προμηθέα (vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε της Μπούρσασπορ 83-80 στην παράταση για την 4η αγωνιστική του EuroCup.

Ο Τζεράι Γκραντ σημείωσε 18 πόντους και από 14 είχαν οι Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος και Ρέι. Στις 17 Νοεμβρίου αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Ράτιοφαρμ Ουλμ.

Οι Αχαιοί έκαναν την δική τους ανατροπή. Bρέθηκε στο -10 (25-35) και στο -14 (35-49, 26′), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση αρχικά μέσα από την άμυνα για να πλησιάσουν. Στο 33′ με τρίποντο και φάουλ του Χάρη Γιαννόπουλου πήραν και το προβάδισμα (60-57), στέλνοντας τη διαφορά ως το 68-59 (35′). Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. με τον Μετίν Τουρέτ να βρίσκει το στόχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Προμηθέας είχε τον πρώτο λόγο, αλλά η Μπούρσασπορ συνέχισε να παλεύει, πλησίασε στους δύο πόντους (82-80), αλλά τελικά η νίκη έμεινε στα χέρια της ελληνικής ομάδας με το τελικό 83-80.

Διαιτητές: Πέρεθ, Μάικιτς, Ραντοϊκοβιτς
Δεκάλεπτα: 12-19, 30-40, 46-53, 68-68 (κ.α.), 83-80