Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα Ηρακλής και ΠΑΟΚ Β

Σε ένα παιχνίδι που δεν θα θυμάται ο κόσμος για το θέαμά του, Ηρακλής και ΠΑΟΚ Β’ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο Καυταντζόγλειο για την 3η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Γηραιός ήταν καλύτερος και πιο επικίνδυνος, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, έπεσε πάνω στην καλά οργανωμένη άμυνα του Δικεφαλου και δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του. Χωρίς νίκη ακόμη οι δύο ομάδες στο πρωτάθλημα.

Ο Ηρακλής μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση και πάθος στον αγωνιστικό χώρο και μέχρι το 10ο λεπτό πίεσε για να προηγηθεί, με καλύτερη στιγμή ένα σουτ του Α. Παπαστεριανού στο 7′ που έφυγε πάνω από την εστία. Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά άρχισαν να κυριαρχούν οι δυνατές μονομαχίες και ο ΠΑΟΚ Β’ σταδιακά ισορροπούσε το ματς.

Στο 22′ ήταν η σειρά του Μ. Παπαστεριανού να φανεί απειλητικός με προσπάθεια που δεν βρήκε στόχο και πιο συγκεκριμένα έφυγε ψηλά άουτ. Ο ΠΑΟΚ Β’ προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνος με τα στημένα που κέρδιζε έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, που, όμως, δεν είχαν αποτέλεσμα, την στιγμή που ο Γηραιός επιχειρούσε να ξαναπάρει τα ηνία του ματς.

Πάντως, στο 40′ ο ΠΑΟΚ Β’ κατάφερε να δημιουργήσει φάση, όταν μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή του Ηρακλή, ο Γαϊτανίδης έγινε κάτοχος της μπάλας, σούταρε, αλλά ο Παλαβράκης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, που προήλθε από κεφαλιά του Κωστούλα που έφυγε πάνω από την εστία του Ταλιχμανίδη.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η εκτέλεση φάουλ του Τομάς στο 50′. Ο Ταλιχμανίδης, ωστόσο, είχε πάρει καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 56′ ο γκολκίπερ του Δικεφάλου χρειάστηκε να επέμβει ξανά, αυτή την φορά σε σουτ του Τότσκα.

Ο Ηρακλής είχε αρχίσει να πιέζει ασφυκτικά, ωστόσο, η άμυνα του ΠΑΟΚ Β’ άντεχε, αλλά, παράλληλα, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν εντελώς ακίνδυνη επιθετικά.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φάσεις λιγόστευαν και την θέση τους έπαιρνε η σκοπιμότητα, εκτός από ένα σουτ του Βιτίνιο στις καθυστερήσεις που πέρασε άουτ. Έτσι, μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν πόντο.

παρακολουθήσατε LIVE τους αγώνες της Super League 2 ΕΔΩ

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης) : Παλαβράκης, Πανάγου, Μανωλάκης, Κωστούλας, Παπαστεριανός Άγγ., Παπαδόπουλος (46’ Πήλιος), Παπαστεριανός Μαν., Τόμας (74’ Μασούρας), Τότσκα (88’ Καρτσαμπάς), Βιτίνιο, Μπαστακός.

ΠΑΟΚ Β’ (Πάμπλο Γκαρσία) : Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Καλουτσικίδης, Ίνγκασον, Παναγιώτου, Γιάξης, Σαλαμούρας, Χατζηστραβός (83’ Φασίδης), Τζίμας (74’ Πανίδης), Γαϊτανίδης (46’ Σπυρίδης), Γκορτετζιάνι (65’ Τσαούσης).