H άμυνα οδηγεί τον Προμηθέα 76-61 τον Κολοσσό

Mε εξαιρετική άμυνα και επιμέρους σκορ 25-9 στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας επικράτησε με 76-61 του Κολοσσού στο «Δ. Τόφαλος» για την όγδοη αγωνιστική της Basket League.

Τα τέσσερα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα με τον Ηλία Ζούρο στον πάγκο του έφτασε ο Προμηθέας χάρη στην εξαιρετική του άμυνα. Πρώτος σκόρερ για την πατρινή ομάδα ο Τζεράι Γκραντ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κιμ Τιλί είχε 11.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους με αποκορύφωμα την τρίτη περίοδο. Εκεί ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 25-9 και επέβαλλε πλήρως τον δικό του ρυθμό στο παρκέ.

Με επιθετική αιχμή τον Γκραντ ο Προμηθέας προηγήθηκε με 24-20 στο 10′, έχοντας με 62% στο δίποντο (5/8) και μοιράζοντας οκτώ ασίστ αντί μόλις μιας των φιλοξενούμενων που έκαναν πέντε λάθη σε αυτό το διάστημα. Ο Κολοσσός πίεσε, όμως ο Προμηθέας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, με τους Ρογκαβόπουλο και Γκραντ να σημειώνουν επτά συνεχόμενους πόντους για το 41-32 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήγε στα αποδυτήρια εκτελώντας με 50% εντός πεδιάς (11/16 δίπ., 3/12 τρίπ.) απέναντι στον Κολοσσό που περιόρισε μεν τα λάθη του όμως ήταν άστοχος (7/21 δίπ., 3/10 τρίπ.). Στη συνέχεια ο Προμηθέας προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 44-34. Ο Ρογκαβόπουλος ανέβασε τη διαφορά στο +18 (56-38) για τον Προμηθέα που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του, έκανε επιμέρους σκορ 25-9 στο τρίτο δεκάλεπτο και κάπως έτσι έφτασε στην επικράτηση και τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61.