Super League : Κυριάρχησε η Αναγέννηση Καρδίτσας, 4-2 τα Τρίκαλα

Επιστροφή στις νίκες για την Αναγέννηση το απόγευμα της Κυριακής (12/12) για την 7η αγωνιστική της Super League 2 καθώς επικράτησε με 4-2 εύκολα του ΑΟ Τρίκαλα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης.

Κάτι παραπάνω από εξαιρετική η Αναγέννηση στην τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο αφού …σχεδόν σε δύο τελικές προσπάθειες δημιούργησε ισάριθμα γκολ πέτυχε απέναντι στην ομάδα των Τρικάλων που από την πλευρά της δεν είχε κάτι αξιόλογο. Οι κιτρινόμαυροι ευτύχησαν να πάρουν γρήγορα το προβάδισμα με το γκολ του Μπιανκόνι και εκεί που όλα έδειχναν ότι έτσι θα ολοκληρωνόταν και το πρώτο ημίχρονο “χτύπησαν” εκ νέου στο 45′ με τον Πολίτη μετά από μία μακρινή σέντρα σουτ που δοκίμασε από πλάγια.

Κατά τα λοιπά το ενδιάμεσο των γκολ διάστημα είχαμε παιχνίδι με ρυθμό κατά περιόδους αλλά χωρίς να “πατούν” με αξιώσεις οι ομάδες τις αντίπαλες εστίες. Αρκετά τα νεύρα μεταξύ των ποδοσφαιριστών και τα φάουλ που σφυρίχθηκαν από τον διαιτητή του αγώνα για να “κρατηθεί” η αναμέτρηση σε αγωνιστικά πλαίσια.

Και αν οι φιλοξενούμενοι έλπιζαν σε κάτι καλύτερο μετά την ανάπαυλα τελικώς είδαν πάλι το ίδιο …έργο με την Αναγέννηση να σκοράρει άμεσα (49′) και τον Μπιανκόνι να χρίζεται για δεύτερη φορά σκόρερ. Αυτή τη φορά ωστόσο υπήρξε μερική αντίδραση από πλευράς των Τρικάλων που μείωσαν προσωρινά με εύστοχο πέναλτι του Ριζογιάννη αλλά την Αναγέννηση να απαντά άμεσα (4-1) με τον Κουτσιανικούλη που μόλις είχε περάσει αλλαγή. Η Αναγέννηση είχε άλλη μια καλή ευκαιρία για το 5-1 αλλά το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις από τα Τρίκαλα με εύστοχο πέναλτι πάλι του Ριζογιάννη που διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο karditsalive.net

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας (82′ Λώττας), Γκόλιας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Λαγός, Γκίνη (72′ Κουτσιανικoύλης), Πλέγας, Μπραμπίγια (61′ Μανιός), Πολίτης (72 Βιδάλ), Μπιανκόνι (61′ Μπάλλας)

Τρίκαλα (Χόρχε Αμπέντε): Σεντουριόν, Ριζογιάννης, Παρέδες, Ρεκίν, Ελευθεριάδης (65′ Αουντίνο), Ευθυμίoυ, Κουσκουνάς (77′ Νίζις), Μπαξεβάνος (77′ Ντιαλόσι), Νιάρoς, Σανδραβέλης (55′ Πέλκας), Χειρίτραντας