Άντεξε στην αντεπίθεση του Ιωνικού και νίκησε ο Ηρακλής (βαθμολογία)

Ο Ηρακλής παρότι προηγήθηκε και με 21 πόντους είδε τον Ιωνικό να μειώνει στον πόντο στο τελευταίο λεπτό, πήρε όμως τη νίκη με 89-84 στη Θεσσαλονίκη, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Basket League. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 3-6 με τον Ηρακλή ωστόσο να υπολείπεται λόγω ποινής, τριών βαθμών.

Λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 69-48 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση τον Κουζέλογλου και Ντάγκλας, όμως ο Ιωνικός επέστρεψε και με κρίσιμα καλάθια του Τζέρμαν μείωσε στον πόντο στα 45” πριν από το τέλος. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα ωστόσο είχαν 8/8 ελεύθερες βολές στο διάστημα ως το τέλος του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν την τρίτη φετινή -και δεύτερη διαδοχική- τους νίκη.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου τελείωσε με 23 πόντους έχοντας 9/10 σουτ (4/4 τρίποντα, 5/6 δίποντα) και ακόμη 6 ριμπάουντ, ενώ ο Τόνι Ντάγκλας είχε 25 πόντους με 6 τρίποντα με τους δύο παίκτες να είναι οι κορυφαίοι για τους νικητές. Για τον Ιωνικό ο Γιουτζίν Τζέρμαν 27 πόντους έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση ενώ θετική παρουσία είχαν οι Γιάννης Αθηναίου (10 πόντοι, 7 ασίστ) και Ρεϊβόντε Ράις (13 πόντοι).

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα που Ηρακλής και Ιωνικός συμβάδιζαν στο σκορ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τους ψηλούς τους να εδραιώσουν το προβάδισμά τους και με το τρίποντο του Ντάγκλας να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (22-16). Οι Θεσσαλονικείς είχαν σταθερά το προβάδισμα με τον Ιωνικό να μειώνει σε 35-29 στο 16′ με τον Ηρακλή όμως να βρίσκει σκορ πίσω από τα 6,75μ., να τρέχει σερί 8-0 με το οποίο ξέφυγε 43-29 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +17 με τον Κουζέλογλου να διαμορφώνει το 49-32.

Έχοντας περισσότερες λύσεις αλλά και τους Ντάγκλας και Κουζέλογλου σε καλή βραδιά, ο Ηρακλής επέβαλε τον ρυθμό του στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά που έφτασε μέχρι και το +21 με τον Αγραβάνη να κάνει στο 28′ το 69-48. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ιωνικός άρχισε να δείχνει σημάδια αντίδρασης και τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 11-0 κατέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους μειώνοντας σε 69-59 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ένα νέο μικρό σερί 5-0 έφερε τους Νικαιώτες στο -8 με τον Τζέρμαν να μειώνει σε 77-69.

Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Αθηναίου μείωσε σε 81-74 ενώ στην επαναφορά οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν με τον Τζέρμαν να ευστοχεί σε τρίποντο για το 81-77 στα 51”. Ο Ηρακλής έκανε νέο λάθος στην επαναφορά μετά από τάιμ άουτ με τον Τζέρμαν να ευστοχεί σε νέο τρίποντο για το 81-80 στα 45”! Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες από τη γραμμή των βολών (85-82 στα 23”) ενώ στα 12” ο Ιωνικός σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ με τον Γκιουζέλη να μειώνει σε 85-84. Ο Σταμάτης ήταν εύστοχος στις βολές (87-84) με τον Τζέρμαν να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε και τη νίκη να πηγαίνει στον Ηρακλή με τον Ντάγκλας να διαμορφώνει το τελικό 89-85 στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 69-55, 89-85