Bundesliga : Στα…κόκκινα η Άιντραχτ, νίκησε και στο Borussia-Park (vid)

Συνεχίζει το σερί νικών η Άιντραχτ, σε μια κρίσιμη καμπή σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει από το 6ο λεπτό, η Άιντραχτ έβγαλε και πάλι αντίδραση και επικράτησε με 3-2 την έδρα της Μπορούσια Γκλάντμπαχ.

Η Γκλάντμπαχ ερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα έχοντας δεχθεί μάλιστα 14 γκολ και ξεκίνησε εξαιρετικά σκοράροντας στο 6ο λεπτό με τον Νόιχαους. Η ομάδα του Χιούτερ είχε τον απόλυτο έλεγχο μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν φάσεις, όμως ένα λάθος του Ζακάρια και η απώλεια κατοχής μπάλας έφερε το γκολ της ισοφάρισης από τον Μπορέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Λίντστρεμ σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 50′ όμως στο 54′ η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε με πέναλτι του Μπενσεμπαϊνί. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Καμάντα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για την Άιντραχτ που έπαιξε από το 70ο λεπτό με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Τούτα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ήταν η 5η νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια για την ομάδα της Φρανκφούρτης που ανέβηκε στην 7η θέση.

Γκλάντμπαχ (Άντολφ Χιούτερ) : Ζόμερ, Γκίντερ, Ζακάρια, Μπενσεμπαϊνίμ, Σκάλι (76′ Χέρμαν), Κονέ, Μπένες (64′ Τουράμ), Νετζ (89′ Μπένετς), Νόιχαουζ (64′ Κράμερ), Πλεά, Εμπολό

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ) : Τραπ, Τούτα, Χιντερέγκερ, Εντικά, Ντα Κόστα, Σό (73′ Λεντζ), Γιάκιτς (28′ Ρόντε), Κόστιτς, Λίντστρεμ (73′ Μπαρκόκ), Καμάντα, Μπορέ (73′ Χασέμπε)