Διατήρησε το αήττητο στην Καισαριανή η Βέροια (photos)

Με γκολ του Φοφανά στο 89ο λεπτό (σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο ματς), η Βέροια πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Ολυμπιακό Β και διατήρησε το αήττητο στον πρώτο όμιλο της Super League 2.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί, όμως τόσο η ατυχία όσο και ο Τζολάκης, της στέρησαν ένα γκολ.

Στο δεύτερο 45λεπτό, οι “ερυθρόλευκοι” του Αριέλ Ιμπαγάσα πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ, που αιφνιδίασε τη “Βασίλισσα” (σκόρερ ο Βοΐλης), ωστόσο την τελευταία λέξη στο ματς την είπε ο Φοφανά, ο οποίος δέχτηκε την ασίστ του Πασά και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Τζολάκη.

Ο Ολυμπιακός είχε σημαντική ευκαιρία στο 67′ να διπλασιάσει τα τέρματα του, όμως ο Λιάτσος σημάδεψε το δοκάρι του Βελλίδη.

Tο φιλμ

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά και στο 3΄ ο Βοΐλης είχε την πρώτη καλή στιγμή του ματς με κεφαλιά, ενώ ένα λεπτό αργότερα με τον ίδιο τρόπο απείλησε και ο Κωστή. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 8’ αρχικά με την κεφαλιά του Γιακουμάκη και στη συνέχεια με τον Πασά, αλλά ο Τζολάκης αντέδρασε σωστά και στις δύο περιπτώσεις. Θετικά επενέβη και στο 11’ στην προσπάθεια και πάλι του Γιακουμάκη, ο οποίος επεδίωξε με σουτ έξω από την περιοχή να σκοράρει.

Αν και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να επιτεθούν δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Ο… δύσκολος αγωνιστικός χώρος σε συνδυασμό με την πίεση στη μεσαία γραμμή εμπόδιζε τη δημιουργία παραγωγικού παιχνιδιού. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Λιάτσο να επιχειρεί σουτ έξω από την περιοχή και τον Βελλίδη να μπλοκάρει σταθερά στη γωνία του.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο το σύνολο του Ιμπαγάσα μπήκε δυνατά και ανταμείφθηκε, αυτή τη φορά με ένα γκολ. Ο Βοΐλης και πάλι είχε την πρώτη τελική, αλλά αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τη σέντρα του Λιάτσου και με πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ της Βέροιας και έγραψε το 1-0 στο 48’. Οι φιλοξενούμενοι στο 66’ απείλησαν με σουτ του Γιακουμάκη, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει και να δίνει συνέχεια στο ματς και στην εξέλιξη της φάσης ο Λιάτσος για λίγα εκατοστά δεν χρίστηκε σκόρερ. Ο νεαρός άσος με ατομική ενέργεια απαλλάχθηκε από το μαρκάρισμα του αντιπάλου του, επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Ο Σουρλής πήρε το ριμπάουντ και νίκησε τον Βελλίδη, αλλά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ σε μία οριακή φάση.

Η Βέροια έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 84’, αλλά στο 90’ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Φοφανά.

δείτε φωτογραφίες στο onsports.gr

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κινκουέ, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος (86′ Μαυρουδής), Νίκολιτς, Βοϊλης (75′ Κίτσος), Ντόη, Κωστή (78′ Σπυριδάκης), Σουρλής.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (61′ Παπαχρήστου), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (81′ Ράμος), Μούργος (73′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (81′ Μυστακίδης), Πόζογλου (61′ Φοφανά), Πασάς.