Έδωσε τη μάχη του ο Προμηθέας κόντρα στην ισχυρή Βίρτους

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 91-72 από την Βίρτους στην Μπολόνια για την 7η αγωνιστική του Eurocup.

Οι Πατρινοί από το -11 στη δεύτερη περίοδο (27-16) βρέθηκαν μπροστά με τρεις στα μισά της τρίτης περιόδου (48-51), αλλά στη συνέχεια έχασαν την επαφή τους με το σκορ και υποχώρησαν στο 2-5.

Ο Προμηθέας Πάτρας κοίταξε στα μάτια την πανίσχυρη Βίρτους Μπολόνια για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά όμως ηττήθηκε εν τέλει στην Ιταλία με 91-72 για την 7η αγωνιστική του EuroCup. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έβαλαν δύσκολα στον Μίλος Τεόντοσιτς και την παρέα του όμως στα μέσα της τρίτης περιόδου έχασαν τον έλεγχο με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να ξεφύγουν και να πάρουν διψήφιο προβάδισμα. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα του Προμηθέα σε επτά ματς, την ώρα που η Βίρτους Μπολόνια έγραψε την πέμπτη της νίκη.

Κορυφαίος για τους Πατρινούς ήταν ο Ντάριο Χαντ με 14 πόντους και ο Τζεράι Γκραντ με 15 ενώ για την Βίρτους Μπολόνια που πήρε ακόμα μία νίκη στην έδρα της, ο Αλιμπέγκοβιτς είχε 14 και ο Γουίμς 18.

Δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72