Δεν τα κατάφερε στην Τουρκία ο Ολυμπιακός (vids)

Για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 94-80 από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα 8-0 προηγήθηκαν με έξι (11-17) στο τέλος της πρώτης περιόδου και στη δεύτερη περίοδο με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα (36-32) είχε τον έλεγχο κλείνοντας το ημίχρονο με +3, 36-39, παρά την αποβολή του Γιώργου Μπαρτζώκα με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε 9 λάθη, οι γηπεδούχοι είχαν 7/9 τρίποντα και το επί μέρους 30-20 έφερε τη Φενέρμπαχτσε μπροστά με 66-59. Η τουρκική ομάδα δεν απειλήθηκε στην τελευταία περίοδο φτάνοντας ακόμη και στο +20, 89-69.

Ο Κώστας Σλούκας με 14 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ξεχώρισε για τον Ολυμπιακό που γνώρισε την έκτη του ήττα σε 18 αγώνες. Από 12 πόντους είχαν οι Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Παπανικολάου.

Δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80