Bundesliga : Καταιγιστική η Ντόρτμουντ, 5-1 τη Φράιμπουργκ (vid)

H Ντόρτμουντ έκανε φύλλο και φτερό την Φράιμπουργκ, διαλύοντάς την με 5-1 και πλησίασε την Μπάγερν σε απόσταση τριών βαθμών, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να κάνει πάρτι σε ακόμη ένα ματς των Βεστφαλών.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14′ όταν ο Μπραντ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Μενιέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σε φάση-καρμπόν στο 29′ ήρθε το 2-0. Ο Μπραντ εκτέλεσε κόρνερ αυτή τη φορά από δεξιά και πάλι ο Μενιέ σηκώθηκε και σκόραρε με το κεφάλι.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Χάαλαντ εκτέλεσε ιδανικά από δύσκολη γωνιά και πέτυχε το 3-0. HΦράιμπουργκ μείωσε στο 61′ με τον Ντεμίροβιτς ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ μετά από επέμβαση Κόμπελ. Ο Χάαλντ όμως χτύπησε πάλι στο 75′ όταν με κοντινό πλασέ πέτυχε το 1-4. Στο 86′ οι Βεστφαλοί συνδυάστηκαν ωραία και ο Νταούντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε) : Κόμπελ, Μενιέ (76’ Βολφ), Τσαν (46’ Ακάντζι), Χούμελς, Γκερέρο (71’ Σουλτς), Νταούντ, Μπραντ, Μπέλινγχαμ (85’ Βίτσελ), Μάλεν, Ρόις (71’ Αζάρ), Χάαλαντ.

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ) : Ούπχοφ, Κίμπλερ, Λάινχαρτ, Γκούλντε, Γκίντερ, Χάμπερερ (65’ Καϊτέλ), Χέφλερ, Σάλαϊ (66’Βάισχαουπτ),, Γεόνγκ (46’ Ντεμίροβιτς), Γκρίφο (46’ Σάντε), Χέλερ (81’ Πέτερσεν).