Premier League : Τον βαθμό στο 87′ η Μπράιτον (vid)

Οι δύο ομάδες διατηρούν μεγάλη κόντρα από την δεκαετία του 70′ και μετά.

Παρά το γεγονός ότι το Μπράιτον βρίσκεται 70 χιλιόμετρα μακριά από το Λονδίνο, το ματς είναι ντέρμπι και έχει ονομαστεί Μ23 και Α23, εξαιτίας των δρόμων που ενώνουν τις δυο ομάδες, αλλά οι οπαδοί των δύο συλλόγων δεν χρησιμοποιούν τον όρο. Η έχθρα όμως είναι αληθινή. Η Πάλας διατήρησε την παράδοση καθώς έμεινε για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη απέναντι στους ”γλάρους”.

Καλύτερη η Μπράιτον στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε με κατοχή μπάλας και ευκαιρίες. Προς το τέλος του πρώτου μέρους η Μπράιτον κέρδισε πέναλτι για το μαρκάρισμα του Χιουζ στον Φέλτμαν, όμως ο Γερμανός Πασκάλ Γκρος με μια κάκιστη εκτέλεση δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάτλαντ που κράτησε εύκολα το μηδέν. Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Νιλ Μοπέ πέτυχε γκολ όμως ο διαιτητής, Ρόμπερτ Τζόουνς, αφού είδε σε επανάληψη τη φάση, ακύρωσε το γκολ του Γάλλου επιθετικού για φάουλ στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Κρίσταλ Πάλας.

Με ευκαιρίες ξεκίνησε στην επανάληψη η ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ, ο Πολωνός Μόντερ δεν μπόρεσε δις να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, και κόντρα στη ροή του ματς, η φετινή αποκάλυψη των Λονδρέζων, Κόνορ Γκάλαχερ (7ο γκολ), έδωσε το προβάδισμα στην Κρίσταλ Πάλας (0-1, 69ο λεπτό). H Μπράιτον ισοφάρισε με το γύρισμα του Μοπέ και το αυτογκόλ του Άντερσεν (1-1, 87ο λεπτό).

Σε τέσσερις μέρες η Μπράιτον υποδέχεται την Τσέλσι (18/1) και η Κρίσταλ Πάλας αντιμετωπίζει στο Λονδίνο τη Λίβερπουλ (23/1).

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ) : Σάντσεθ, Μπερν, Γουέμπστερ, Κουκουρέγια, Φέλτμαν (73′ Γουέλμπεκ), Γκρος (73′ Μαρς), Λαλάνα (56′ Λάμπτεϊ), Μόντερ, ΜακΆλιστερ, Τροσάρ, Μοπέ

Κρίσταλ Πάλας (Πατρίκ Βιεϊρά) : Μπάτλαντ, Γουόρντ, Γκουεχί, Άντερσεν, Μίτσελ, Σλουπ, Χιουζ, Γκάλαχερ, Έζε (66′ Μιλιβόγεβιτς), Ολίσε, Εντουάρντ (66′ Ματετά)