Premier League : Άνετα η Λίβερπουλ, “διπλό” ολκής της Λιντς στο London Stadium (vids)

Στη δεύτερη θέση ανέβηκε η Λίβερπουλ, που νίκησε εύκολα τη Μπρέντφορντ και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Τσέλσι από τη Σίτι. Σπουδαία νίκη της Λιντς στο London Stadium, που πήρε βαθμολογική ανάσα και γέμισε…προβληματισμό τη Γουέστ Χαμ.

Οι Reds έκαναν το καθήκον τους και συνεχίζουν να ελπίζουν. Σε ένα must win παιχνίδι, η Λίβερπουλ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Μπρέντφορντ και πήρε το «τρίποντο», επικρατώντας των Λονδρέζων στο «Άνφιλντ» με 3-0.

Οι «κόκκινοι» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν, έστω και δύσκολα, το μηδέν. Κάτι το οποίο ωστόσο «έσπασε» στα τέλη του 45λεπτου, όταν ο Φαμπίνιο έκανε το 1-0 και έβαλε μπροστά την ομάδα του Κλοπ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μέσα σε σχεδόν δέκα λεπτά τελείωσαν την υπόθεση. Πρώτα σκόραρε στο 69′ ο Τσάμπερλεϊν για το 2-0, πριν ο Μιναμίνο διαμορφώσει το τελικό 3-0 στο 67’…

Την ίδια ώρα, η Λιντς πήρε νίκη «χρυσάφι» μέσα στο Λονδίνο. Σε ένα από τα καλύτερα ματς που έχουν γίνει μέχρι στιγμής στην Premier League στο νέο έτος, η ομάδα του Μπιέλσα έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από την έδρα της Γουέστ Χαμ επικρατώντας με 3-2.

Με το συγκεκριμένο «τρίποντο», η Λιντς πήρε μεγάλη… ανάσα και απομακρύνθηκε στους εννιά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας και ματς λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο ξεκίνημα και άνοιξαν το σκορ με τον Χάρισον στο 10ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά την απάντηση με τον MVP τους για φέτος, Μπόουεν στο 34′, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα, ο Χάρισον έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Λιντς, σημειώνοντας το 2-1!

Ο Φονράλς ισοφάρισε στο 52ο λεπτό, ωστόσο ο Χάρισον σκόραρε ξανά στο 60′, έφτασε στο μεγάλο χατ τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 3-2!