Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός Β, 2-1 στην Κατερίνη

Με 2-1 ο Ολυμπιακός U23 πέρασε από την Κατερίνη κόντρα στον Πιερικό και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα, ο Τάσος Σαπουντζής, που με δύο δικά του τέρματα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ενώ οι Πειραιώτες δημιούργησαν πολλές τελικές έχοντας ευκαιρίες για ακόμα περισσότερα τέρματα. Παράλληλα ανέβηκαν στους 18 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 6’ προηγήθηκε στο σκορ. Ο Τσέλιος έκανε την κούρσα και τη σέντρα από αριστερά, ο Γαλάνης έδιωξε με τον Σαπουντζή να υποδέχεται την μπάλα και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 0-1.

Ο Θρύλος είχε κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μαρίνο να αναγκάζει τον Γαλάνη σε δύσκολη επέμβαση στο 21’ και λίγο μετά τους παίκτες της ομάδας μας να σουτάρουν πάνω στα σώματα των αντιπάλων σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Πιερικού. Οι γηπεδούχοι είδαν την μπάλα να χτυπά στην πάνω πλευρά του οριζοντίου δοκαριού του Στουρνάρα από κεφαλιά του Κανούλα στην καλύτερη στιγμή τους στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο για τον Ολυμπιακό και αυτή τη φορά ήταν με ακόμα εντυπωσιακότερο τρόπο. Από απομάκρυνση του Γαλάνη η μπάλα έφτασε στον Σαπουντζή ο οποίος με ωραία λόμπα από τα 35 μέτρα έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα των αντιπάλων για το 0-2 στο 60’. Νωρίτερα ο Στουρνάρας είχε δείξει τα αντανακλαστικά του ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δεύτερο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά του Εμπουσί.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα χάνοντας ευκαιρίες με τους Βοΐλη και Μαρίνο στη συνέχεια. Το μόνο που κατάφερε ο Πιερικός ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Μπουολί στο 90’.

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας) : Γαλάνης, Τοπαλίδης (76′ Μηλιώτης), Χαρτσιάς, Τόσκας, Γκαγιέγο (76′ Μπουολί), Εμπουσί, Σουντάρ, Κανούλας, Χαντζάρας, Β. Παπαδόπουλος, Ίτσιος.

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Ντόι (55’ Νικόλης), Σαπουντζής, Τσέλιος (85’ Κεραμίδας), Κωστή (70’ Λιάτσος), Μαρίνος (84’ Ιμπαγάσα), Πινακάς (70’ Βοΐλης).