Υγιεινός “περίπατος” για τον ΚΑΟΔ και ζωντανός στη μάχη της πρωτιάς

Την νίκη με 78-54 πέτυχε την Κυριακή το απόγευμα στο ΔΑΚ Ξάνθης ο ΚΑΟΔ με αντίπαλο τον τοπικό Αρίωνα, σε ένα παιχνίδι που η Δραμινή ομάδα ήταν ανώτερη και ήταν καλή τόσο στο αμυντικό κομμάτι όσο και στο επιθετικό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με τον Σταύρο Κουμλέλη να πετυχαίνει με το “καλημέρα” 9 πόντους και τον ΚΑΟΔ να παίρνει σοβαρό προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης για το 8-24 της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα το παιχνιδιού δεν άλλαξε με τους παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη να πετυχαίνουν αρκετά καλάθια από τα 6,75 και να είναι πολύ καλοί και στο αμυντικό κομμάτι για το 17-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΚΑΟΔ συνέχισε να είναι ανώτερος και να είναι αρκετά εύστοχος και ουσιαστικός με τους Στυλίδη και Μούκα να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια για το 31-62.

Στην τελευταία περίοδο ο Νίκος Γρηγοριάδης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Κεραμιτσόπουλο και Γρηγορίου, ενώ μετά από καιρό στην επιστροφή του, τον Δημήτρη Σαββόγλου. Οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο ήταν ανταγωνιστικοί σημειώνοντας 22 πόντους, για το τελικό 54-78.

Για τον ΚΑΟΔ ξεχώρισαν οι Στυλίδης με 15, Μούκας με 14 και Κουμλέλης με 18.

Δεκάλεπτα: 8-24, 17-39, 31-62, 54-78

Διαιτητές: Δέλλας, Κωνής

Αρίων Ξάνθης (Θερμός) : Χριστοφορίδης 5(1), Γρούδος 16(1), Θεοδωρίδης, Μπουτσακτσή 6, Ζαμπάκης 11, Σαββουλίδης 7(1), Κουρτίδης 1,Πενλίδης, Ράπτης 6, Καρανικολίδης 2, Μελαδιανός, Τσίτσος.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης) : Γαϊτάνης 3(1) , Σιταρίδης 3(1), Στυλίδης 15(2), Γαϊτανίδης 4, Γρηγοριάδης 9(1) Γρηγορίου, Κεραμιτσόπουλος, Κουμλέλης 18(1), Μπόζης 7(1), Χαρισμίδης 5(1), Σαββόγλου Μούκας 14(3)