Με ανατροπή και κορυφαίο τον Σλούκα ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της ΑΕΚ (βαθμολογία)

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως με τον Κώστα Σλούκα να σημειώνει 19 πόντους από εκείνο το σημείο, πήρε τη νίκη στην έδρα της ΑΕΚ με 80-74 για τη 14η αγωνιστική της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν αήττητοι εκτός έδρας στη φετινή σεζόν και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 11-1 παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ υποχώρησε στο 6-7.

Πρόσωπο του αγώνα ο Κώστας Σλούκας που τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους (οι 16 στην 4η περίοδο) και 11 ασίστ. Για τον Ολυμπιακό που έπαιξε δίχως τους Παπανικολάου, Μακ Κίσικ, Βεζένκοφ, Πρίντεζη, ο Χασάν Μάρτιν είχε 15 πόντους, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης 13 και ο Ζαν Σαρλ 12.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τον Σάββα Συμεωνίδη ως πρώτο προπονητή, καθώς απουσίαζε ο Στέφανος Δέδας, ενώ δεν είχε στη σύνθεσή της τους Παππά, Ανγκόλα και Κόνιαρη. Ο Αντι Ράουτινς ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους έχοντας 7/10 τρίποντα, ο Ιαν Χάμερ κέρδισε μάχες με τους αντίπαλους ψηλούς ενώ είχε 16 πόντους, ενώ ο Κουίνο Κόλομ τελείωσε με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους του Ζαν Σαρλ πήρε προβάδισμα με 9-5 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, όμως η ΑΕΚ με αιχμή τον Χάμερ έτρεξε σερί 9-0 στο επόμενο τρίλεπτο και προσπέρασε στο σκορ με 14-9, ενώ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 15-12. Ο Μάρτιν με δύο δικά του καλάθια ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 21-21 στο 14′ όμως η ΑΕΚ με τους Ράουτινς και Χάμερ ανέκτησε το προβάδισμα. οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 28-27 στο 17′, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού. Η άμυνά τους κράτησε τον Ολυμπιακό δίχως σκορ στο επόμενο τρίλεπτο, διάστημα στο οποίο η ΑΕΚ κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμά της και να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 35-27.

Η πολύ καλή αμυντική παρουσία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο και ταυτόχρονα στην άλλη πλευρά του παρκέ οι παίκτες της ήταν εύστοχοι πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Ο Ράουτινς έδωσε λύσεις στους «κιτρινόμαυρους» από το τρίποντο, που σταδιακά αύξησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας ακόμη και στο +16 όταν ο Ράουτινς με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το σκορ 55-39. Ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 58-43 στο 28′ όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν αρχικά σε 58-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου ενώ με τον Σλούκα να ευστοχεί σε τρία τρίποντα, έφτασαν το σερί τους στο 18-0 σε πέντε αγωνιστικά λεπτά και έκανε την πλήρη ανατροπή προσπερνώντας με 61-58. Η ΑΕΚ έβαλε τέλος στο «νεκρό» επιθετικό της διάστημα και ανέκτησε το προβάδισμα με τον Γκρίφιν να κάνει το σκορ 65-63 στο 35′. Ο Σλούκας όμως συνέχισε να σκοράρει για τον Ολυμπιακό ενώ με τρίποντο του Εισι οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 65-70 δύο λεπτά πριν από το τέλος.

Το νέο τρίποντο του Σλούκα έδωσε αέρα 8 πόντων (65-73) 1’39” πριν από το φινάλε, ενώ στα οι Λαρεντζάκης και Γουόκαπ με εύστοχες βολές συντήρησαν το προβάδισμα του Ολυμπιακού που έφτασε στη νίκη με 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80.