LaLiga : Τρίποντο από…χρυσάφι για την Έλτσε (vid)

Η Έλτσε επιβλήθηκε με ανατροπή της Αλαβές με 3-1 για την 23η αγωνιστική της La Liga. Έτσι, έφτασε τους 26 βαθμούς και την 14η θέση, ενώ αντίθετα οι ηττημένοι παρέμειναν στην 19η θέση και τους 17 βαθμούς.

Η Αλαβές προηγήθηκε στο ματς στο 18ο λεπτό με τον Χοσέλου. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους κι έδινε σημαντικές ελπίδες στους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο μέρος, όμως, ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η Έλτσε ισοφάρισε στο 46’ με τον Μίγια να κάνει το 1-1. Η ψυχολογία πήγε στους γηπεδούχους όταν στο 58’ και πάλι ο Μίγια έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Τη νίκη της Έλτσε «σφράγισε» ο Τσάβες στο 86ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-1 και ανέβηκαν στους 26 βαθμούς έχοντας ένα +8 απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Η Αλαβές παρέμεινε προτελευταία με 17 βαθμούς.

Έλτσε (Φρανσίσκο Ροντρίγκεθ) : Έντγκαρ, Παλάσιος, Βερδού (85′ Γκονζάλες), Μπίγας, Μοχίκα, Τέτε Μορέντε (90′ Γκούτι), Μασκαρέλ, Γκουμπάου, Φιντέλ, Μπογέ (90′ Χοσάν), Μίγια (72′ Καρίγιο)

Αλαβές (Χοσέ Μεντιλίμπαρ) : Πατσέκο, Αγκιρεγκαμπίρια (54′ Τενάλια), Λαγκουάρντια, Λεζούν, Ντουάρτε, Πίνα, Εσκαλάντε (87′ Γκουϊντέντι), Τζέισον (73′ Μέντες), Ριόχα, Χοσέλου (54′ Βαγιέχο), Ντε Λα Φουέντε (74′ Πέρε Πονς)