“Πλήγωσε” τον πρώην προπονητή του ο Εργοτέλης! (photos)

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Εργοτέλης, ο οποίος πανηγύρισε το πέμπτο συνεχόμενο θετικό του αποτέλεσμα, επικρατώντας του Λεβαδειακού με 1-0 για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2, έχοντας ξανά σκόρερ τον Κωστανάσιο.

Ο Εργοτέλης μπήκε αρκετά καλά στο ματς και μόλις στο 8ο λεπτό έχασε καλή στιγμή, όταν ο Κοκκίνης έκανε ωραία ενέργεια έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα πατούσε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο κλείνοντας τους χώρους στον Λεβαδειακό, ανεβάζοντας παράλληλα την δική της απόδοση έχοντας καλή στιγμή στο 25ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ ο Πέιος έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι να καταλήξει στην εστία του Στογιάνοβιτς.

Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 27ο λεπτό, όταν ο Κοκκίνης δέχτηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή από τον Λιάγκα, με τον κ. Βεργέτη να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κωστανάσιος, ο οποίος ευστόχησε κάνοντας το 1-0.

Από το γκολ και μετά ο Λεβαδειακός, ανέβασε την απόδοση του και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Βράκα και τον Μυτίδη, όμως καμία από αυτές δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Τσέλιου, με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης πάλι μπήκε δυνατά και έχασε την πρώτη φάση στο 50ο λεπτό όταν ο Μπουτσάκης πάσαρε στον Κόνραντ ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή, όμως αντί να σουτάρει πάσαρε στον Κωστανάσιο με αποτέλεσμα η άμυνα του Λεβαδειακού να διώξει. Ένα λεπτό αργότερο ο Εργοτέλης άγγιξε το 2-0, όταν ο Μπουτσάκης σούταρε απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, ο γκολκίπερ απέκρουσε αρχικά με την μπάλα να φεύγει απ’ τα χέρια του.

Ο Κοκκίνης πήρε το ριμπάουντ την σήκωσε στο ύψος του πέναλτι, με τον Conraad να σουτάρει εν συνεχεία και τον αντίπαλο αμυντικό να απομακρύνει με τα πόδια στην γραμμή. Ο Κωστανάσιος τέλος, με κεφαλιά καθώς η μπάλα ήταν ακόμη στον αέρα έστειλε την μπάλα άουτ. Η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα ήταν καταιγιστική και στο 52ο λεπτό ο Κοκκίνης μοίρασε πολύ ωραία στον Πέιο όπου βρισκόταν στο ύψος της περιοχής με τον τελευταίο να σουτάρει δυνατά και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ο Λεβαδειακός από το 60ο λεπτό και μετά ανέβασε την απόδοση του και έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 61′ με τον Τζημόπουλο να πλασάρει και τον Τσέλιο να μπλοκάρει. Μάλιστα ο Λεβαδειακός άγγιξε το 1-1, όμως η κεφαλιά του Δούμτσιου, σταμάτησε στο δοκάρι του Τσέλιου.

Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με 1-0 φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Σαρρής, Ποζατζίδης, Σερβιλάκης, Ντουμάνης (78′ Κόλα), Πέιος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (72′ Κατσούρι), Κοκκίνης (78′ Πατρινός) Κωστανάσιος (60 Χοσάμ), Κόνρααντ

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ, Νίλι, Πολέτο (73′ Νίκας) Βράκας (46′ Μουτίνιο), Λιάγκας, Μυτίδης (57′ Βήχος), Παναγιώτου (57′ Δούμτσιος) Τζημόπουλος, Τσάπρας (57′ Κωσταντινίδης), Συμελίδης