Γλίτωσε το…κάζο στη Λάρισα ελέω Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός (βαθμολογία)

Με 38 πόντους του Νεμάνια Νέντοβιτς κι επιμέρους σκορ 53-36 στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 90-86 την ανταγωνιστική Λάρισα στην εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Το επιθετικό ρεσιτάλ του Νέντοβιτς που σταμάτησε στους 38 πόντους (5/6 δίποντα, 8/14 τρίποντα), οδήγησε τους «πράσινους» στη νίκη απέναντι στη Λάρισα που ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Στέφαν Μούντι με 19 πόντους.

Με τους Στέφαν Μούντι και Θοδωρή Ζάρα επιθετικές αιχμές η Λάρισα έφτασε να προηγείται με 29-16 στο τέλος πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από το 6.75 μπήκαν σε θέση οδηγούν και είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ισορροπήσει ανεβάζοντας την απόδοσή του στη δεύτερη περίοδο με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να εκτελεί, ωστόσο αμυντικά δε μπορούσε να σταματήσεις τους παίκτες της Λάρισας, με συνέπεια οι Θεσσαλοί να προηγούνται με 50-37 στο ημίχρονο.

Η άμυνα του «τριφυλλιού» βελτιώθηκε αισθητά στην τρίτη περίοδο ενώ ο Νέντοβιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα όχι μόνο να κλείσει η διαφορά αλλά να περάσει και μπροστά, στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 17-5 προηγήθηκαν με 73-71 στο 35’, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Οκάρο Γουάιτ. Παρά το γεγονός πάντως, πως οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα, η Λάρισα παρέμενε απειλητική βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από την περιφέρεια. Η αναμέτρηση κυλούσε στα μέτρα που όριζε ο Νέντοβιτς ο οποίος ήταν ασταμάτητος οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 29-16, 50-37, 66-56, 86-90