Το “τρένο” της Βέροιας δε σταμάτησε ούτε στην Καβάλα (βαθμολογία)

Μια ακόμη νίκη, την 11η για φέτος, πέτυχε στην Καβάλα η Βέροια.

Η “Βασίλισσα του Βορρά” φαίνεται πως δεν έχει αντίπαλο στον 1ο όμιλο της Super League 2 και με εξαιρετική αγωνιστική συμπεριφορά, πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στους ενισχυμένους “Αργοναύτες”.

Με δύο γρήγορα γκολ των Μούργου και Μανσούρ, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη κατάφερε να βάλει τις βάσεις για τη σημερινή επικράτηση και να πάρει ξανά διαφορά τριών βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΛ, από την οποία μάλιστα έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς, η Βέροια πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στο 10ο λεπτό, ο Μούργος βρέθηκε στη γωνία της μεγάλης περιοχής και με ωραίο συρτό σουτ, νίκησε τον Κυρίτση για το 0-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους “κυανόλευκους”, με τη συμπλήρωση 25 λεπτών, ο Μπλέτσας βρήκε εξαιρετικά τον Φοφανά και αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά μετά, η Καβάλα πέτυχε γκολ με τον Στίκα, όμως ο ρέφερι υπέδειξε off side εν μέσω διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους.

Στο 36′ ο ΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Έμπερτ από τον Γαβριηλίδη, Ο Βελλίδης όμως είπε “όχι” στον Καϊούμπι, όπως επίσης και το σουτ στην επαναφορά.

Στο 62′ η Καβάλα έφτασε ξανά κοντά στη μείωση του σκορ, όταν ο Μουσίγια σούταρε αλλά ο Βελλίδης βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Στο 81′ ο ΑΟΚ σκόραρε ξανά αλλά ο ρέφερι υπέδειξε επιθετικό φάουλ του Σταμένκοβιτς στον Βελλίδη.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπάουμαν έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει από κοντινή απόσταση.

Καβάλα (Αλεξάντερ Νούρι) : Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Θωμαΐδης (40′ Μπάουμαν), Στίκας, Αρμάλας, Καραγιάννης (40′ Μουσίγια), Σπάσιτς, Έμπερτ, Καϊούμπι (65′ Γροσδάνης), Σαμπανίδης, Σταμένκοβιτς (85′ Σουλεϊμάν).

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μουχάλης (81′ Δημόπουλος), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας, Γαβριηλίδης, Μούργος, Φοφανά (68′ Πόζογλου), Γιακουμάκης (90′ Καπνίδης), Πασάς (81′ Παπαχρήστος)