Bundesliga : Με “τριάρα” πέρασε από το Βερολίνο η Ντόρτμουντ, στην 5η θέση η Χοφενχάιμ (vids)

Ζωντανή στη μάχη του τίτλου παραμένει η Ντόρτμουντ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Ρέις που σκόραρε δύο γκολ, οι Βεστφαλοί δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στην πρωτεύουσα και επικράτησαν με 3-0 της Ουνιόν Βερολίνου, μειώνοντας στους 6 βαθμούς τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μπάγερν!

Ο αρχηγός, ήταν και αυτός που άνοιξε τον δρόμο για ένα μεγάλο διπλό και τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς, όταν σημείωσε το 1-0 στο 18ο λεπτό!

Ο ίδιος μάλιστα έβαλε και τις βάσεις για το «τρίποντο» όταν έκανε το 2-0, λίγα λεπτά αργότερα! Η Ντόρτμουντ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο παιχνίδι, η Ουνιόν δεν μπόρεσε να απειλήσει και τελικά ο Γκερέρο διαμόρφωσε στο 71ο λεπτό το τελικό 3-0!

Τρεις σερί ήττες ήταν πολλές για τη Χόφενχαϊμ, η οποία επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών χάρη στη νίκη με 2-0 απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ και ανέβηκε στην 5η θέση. Με τον Βασιλιειάδη να αγωνίζεται σε ολόκληρο το 90λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήλπιζαν σε ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως οι ελπίδες του συρρικνώθηκαν στο 22΄όταν ο Χούμπνερ άνοιξε το σκορ για το σύνολο του Χένες. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρούτερ στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τη Χόφενχαϊμ να χαμογελά μετά από καιρό στο πρωτάθλημα και την Αρμίνια να παραμένει σε… απόσταση αναπνοής από τη ζώνη του υποβιβασμού.