Premier League : Το νέο…πατατράκ της Τότεναμ και η Νιουκάστλ που βάζει τις βάσεις για παραμονή (vids)

Ολοκληρώθηκε σήμερα (με μία εκκρεμότητα λόγω της συμμετοχής της Τσέλσι στο Διηπειρωτικό Κύπελλο) η 25η αγωνιστική της Premier League.

Πριν λίγη ώρα, με γκολ του Ντόουσον στις καθυστερήσεις, η Γουέστ Χαμ πήρε έναν σημαντικό βαθμό απέναντι στη Λέστερ (2-2) και «πάτησε» τετράδα. Ωστόσο τη νίκη της ημέρας πήρε η Γουλβς!

Ο Ζοσέ Σα κατέβασε ρολά, έκανε επτά επεμβάσεις, κράτησε στο «μηδέν» την Τότεναμ και βοήθησε τη Γουλβς να φύγει με ένα μεγάλο διπλό από το Λονδίνο, επικρατώντας με 2-0.

Μόλις έξι λεπτά χρειάστηκαν οι «λύκοι» για να ανοίξουν το σκορ στο Λονδίνο και να πάρουν κεφάλι μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Χιμένες που σκόραρε για τρίτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι με την Τότεναμ. Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ντεντόκερ να βρει δίχτυα, σημειώνοντας το 2-0! Από εκεί και πέρα ανέλαβε ο Σα, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με επτά επεμβάσεις και μια τεράστια απόκρουση στον Χάρι Κέιν!

Νωρίτερα, ένα γκολ του Φαμπίνιο ήταν αρκετό για τη Λίβερπουλ που επικράτησε με 1-0 της Μπέρνλι και μείωσε στο -9 από τη Σίτι, έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο και μετά το γκολ της δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, μειώνοντας τη διαφορά της από τη Μάντσεστερ Σίτι στους εννιά βαθμούς, έχοντας μάλιστα και ένα ματς λιγότερο.

Τέλος, με ένα υπέροχο γκολ του Κιέραν Τρίπιερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η Νιούκαστλ επικράτησε με 1-0 της Άστον Βίλα, έκανε την τρίτη διαδοχική της νίκη και αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από την 18η Νόριτς που ορίζει τη ζώνη του υποβιβασμού! Δεύτερο γκολ για τον Άγγλο δεξιό μπακ με τις «καρακάξες», έχοντας σκοράρει μάλιστα και με την Έβερτον με απευθείας εκτέλεση φάουλ.