Ο Διαγόρας νικητής στο Ροδίτικο ντέρμπι

”Κυανέρυθρο” βάφτηκε το μεγάλο ντέρμπι του νησιού!

Ο Διαγόρας κέρδισε με 1-0 τη Ρόδο και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια του να παραμείνει στη Super League 2.

Η ομάδα του Γιάννη Προβίδα πανηγύρισε μία τεράστια νίκη για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους, με το γκολ του Ζούνη στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» ξεκίνησαν κάτω από τα δοκάρια τους με τον Σουλάι, αφού δεν υπήρχαν άλλοι διαθέσιμοι τερματοφύλακες.

Ο «γηραιός» προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό όταν ο Μπαστιάνος πίεσε τον Καψάλη, τον ανάγκασε σε λάθος, με τον παίκτη του Διαγόρα να δίνει στο Ζούνη, κι αυτός με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια στο δημοτικό στάδιο. Οι ”κυανέρυθροι” έπαιξαν έξυπνα, κράτησαν το μηδέν στην άμυνα τους και πέτυχαν τη δεύτερη τους νίκη στο δημοτικό στάδιο, ενώ μάλιστα είχαν και δοκάρι με τον Σινγκ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ρόδος γνώρισε μία ακόμη ήττα στο δημοτικό στάδιο (έχασε και την Τετάρτη από τον Αστέρα Βλαχιώτη με το ίδιο σκορ) και θα πρέπει να κερδίσει στο εξ αναβολής ματς τον ΑΟ Επισκοπής για να μην μπει σε μεγαλύτερες περιπέτειες.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η Ρόδος ανέβηκε, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική εκτός από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα στο 35ο λεπτό. Στο β’ ημίχρονο η Ρόδος είχε ξανά την κατοχή, αλλά ο Διαγόρας με σωστή αμυντική προσήλωση κράτησε με επιτυχία το μηδέν παθητικό και προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Μάλιστα στο 94’ η ομάδα του Γιάννη Προβίδα έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-0. Ο Τάτσης έδωσε στο Σινγκ, ο οποίος έκανε το πλασέ και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Σουλάι.

Διαγόρας Ρόδου (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τοπάλ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Σινγκ, Γιώργου (84’ λ.τ. Μπλάνκο), Μουμίν, Λαμπίρης (74’ Μπούμπας), Τσιαντούλας (90+4’ Σάιμπερτ), Μπαστιάνος, Ζούνης (46’ Τάτσης).

ΑΣ Ρόδου (Σωτήρης Αντωνίου): Σουλάι, Σαάντο, Καψάλης (11 λ.τ. Νικολόπουλος), Καραγεώργης (56’ Μαρτσάκης), Μακρυδημήτρης (57’ Μάρκοβιτς), Χιούσι, Μίγγος, Βουργουντζής (56’ Μαρκόφσκι / 71 λ.τ. Μπότος), Δελαπόρτας, Σταματελόπουλος, Αδαμάκης.