Τα καλύτερα Χανιά της σεζόν, 3-1 τον Λεβαδειακό (photos)

Τα Χανιά βγάζοντας ψυχή και με οδηγούς τους Βασιλόγιαννη, Μπαΐροβιτς πέτυχαν θρίαμβο με 3-1 απέναντι στον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Η χανιώτικη ομάδα πιστοποίησε τις μεγάλες δυνατότητές της με έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο κόντρα στην ομάδα της Βοιωτίας, μπροστά στο παθιασμένο κοινό στο γήπεδο Περιβολίων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεβαδειακός μπήκε πιο καλά στο γήπεδο και κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ, τα οποία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει. Στη συνέχεια τα Χανιά… ξεμύτισαν, είχαν ένα σουτ του Βασιλόγιαννη στο 8’ και τη μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Πατάπη στο 12’ έπειτα από το κόρνερ του Κογιέτε. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, κι ενώ ήδη ο Νίκος Παπαδόπουλος άλλαξε τα πλάνα του με την αναγκαστική αλλαγή του Φόμπι και την είσοδο του Τσαμούρη, ο Λεβαδειακός έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-1 με τριπλή ευκαιρία, με Πολέτο, Νίκα (δοκάρι) και Νίλι.

Τα Χανιά προχώρησαν στο ημίχρονο και σε διπλή αλλαγή με τον Καψάλη να παίρνει τη θέση του Παράνο και να τοποθετείται στο δεξί άκρο, το οποίο κάλυψε ως το ημίχρονο μετά από την αλλαγή του Φόμπι ο Πατάπης. Στη μεσαία γραμμή ο Κάρλος αντικατέστησε τον Μασούρα που συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες. Με τις εμπνεύσεις του Βασιλόγιαννη και την εκτελεστική δεινότητα του Μπαΐροβιτς τα Χανιά βρήκαν γρήγορα δύο γκολ. Στο 55’ με πέναλτι του Σουηδού επιθετικού που κέρδισε ο ίδιος από τον Στογιάνοβιτς έπειτα από μπαλιά του Βασιλόγιαννη και το δεύτερο στο 57’ με τον Βασιλόγιαννη ξανά να σερβίρει και τον Μπαΐροβιτς να εκτελεί για το 2-0.

Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός πίεσε με αρκετές στατικές φάσεις σε μία εκ των οποίων μείωσε με τον Νίλι (74’), όμως το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις με την ασίστ του Καψάλη και το γκολ του Βασιλόγιαννη!

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (38’ λ.τρ. Τσαμούρης), Πατάπης, Ζιούλης, Κογιέτε (89’ Καμαρά), Μασούρας (46’ Κάρλος), Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Παράνο (46’ Καψάλης), Μπαΐροβιτς (73’ Κολλάς).

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (58’ Συμελίδης), Μεχία, Νίλι, Πολέτο (82’ Ροβίθης), Βήχος, Λιάγκας, Μυτίδης (58’ Δούμτσιος), Νίκας (82’ Λινάρδος), Τζημόπουλος (58’ Κωνσταντινίδης).