Τρομερό ματς στην Καρδίτσα, η Αναγέννηση υποχρέωσε τη Βέροια στην πιο βαριά της ήττα (βαθμολογία)

Το πιο θεαματικό ίσως παιχνίδι της σεζόν παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν σήμερα στο ΔΑΚ Καρδίτσας ή προτίμησαν τους τηλεοπτικούς δέκτες της ΕΡΤ.

Μία σπουδαία βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά νίκη πέτυχε στο ΔΑΚ η Αναγέννηση, επικρατώντας με 5-2 της πρωτοπόρου Βέροιας μειώνοντας στους 11 την διαφορά από την κορυφή και με παιχνίδι λιγότερο.

Αυτό όμως που πραγματικά είναι εντυπωσιακό δεν είναι τόσο το σκορ αλλά ο τρόπος που ήρθε, με την ομάδα της Καρδίτσας να βρίσκεται δύο φόρες πίσω στο σκορ αλλά δείχνοντας ψυχραιμία, προσήλωση στο πλάνο και σοβαρότητα, όχι απλά να ισοφαρίζει αλλά να φθάνει σε ένα θρίαμβο, με πέντε γκολ ενεργητικό, απέναντι στην καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο διεξήχθη το παιχνίδι και με τον κ. Τσακμακίδη να κοουτσάρει την Αναγέννηση λόγω της τιμωρίας του κ. Αμανατίδη. Παρά όμως τις δυσκολίες του γηπέδου το ματς βρήκε από σχετικά νωρίς ρυθμό με την Αναγέννηση και την Βέροια να δείχνουν ότι μοναδικός στόχος και των δύο ήταν οι τρεις βαθμοί.

Η Βέροια μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες, αλλά η τοπική ομάδα ισορρόπησε γρήγορα και ήταν αυτή που έσυρε τον χορό των ευκαιριών, εκμεταλλευόμενη κυρίως τα στημένα.

Οι κιτρινόμαυροι, από το 15 και μετά, ήταν η ομάδα που πάταγε καλύτερα στο γήπεδο, βρισκόταν περισσότερο στο μισό της Βέροιας και αναζητούσε μετ’ επιτάσεως το γκολ που δεν ήρθε στο πρώτο 45λεπτο.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έκρυβε 6 γκολ σε 23 λεπτά. Τα δύο μέσω πέναλτι, τα άλλα δύο μετά από εκτελέσεις κόρνερ και κεφαλιές και τα άλλα δύο με εξαιρετικό σουτ. Προηγήθηκε η Βέροια, ισοφάρισε η Αναγέννηση. Νέο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, νέα ισοφάριση για τους γηπεδούχους. Και από κει και πέρα η ολική ανατροπή με την Αναγέννηση να πιστώνεται με ακόμα δύο τέρματα και από το 0-1 και το 1-2 να φθάνει στο 4-2!

Προς το τέλος του παιχνιδιού και ενώ η τοπική ομάδα δεν απειλήθηκε εκ νέου, ήρθε το τελικό 5-2.

Απίστευτη εξέλιξη και μοναδική εναλλαγή συναισθημάτων, στο καλύτερο ίσως παιχνίδι που είδαμε φέτος!

το φιλμ του αγώνα στο karditsalive.net

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης) : Γκέκας, Σταμόπουλος, Λαρέα, Γκόλιας, Κουτρομάνος (85′ Καρανίκας), Δημούτσος, Λαγός (86′ Μπάλλας), Μπενγκόα (78′ Γκίνη), Πλέγας, Μπραμπίγια (86′ Μάνιος), Αθανασιάδης

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Πεταυράκης, Μαραγκός, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Πόζογλου (46′ Φοφανά / 78’ Καπνίδης), Πασάς, Μούργος (87′ Ορφανίδης), Μούχαλης, Κάτσε (65′ Οικονόμου), Σκόνδρας