LaLiga : Πλησίασε στις ευρωπαϊκές θέσεις η Μπιλμπάο (vid)

Μπορεί να άργησε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, αλλά τελικά η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 κόντρα στη Λεβάντε, πλησιάζοντας στην πρώτη εξάδα.

Όνειρα… Ευρώπης κάνει ξανά η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε με 3-1 της ουραγού Λεβάντε στο «Σαν Μαμές» και πλησίασε στην πρώτη εξάδα. Στο -4 από την έκτη Σοσιεδάδ οι Βάσκοι, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό από τη Βαλένθια, στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Τέλος στο αήττητο σερί τριών αγωνιστικών για τη Λεβάντε, η οποία παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, επτά βαθμούς μακριά από τη σωτηρία.

Ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η Αθλέτικ, χωρίς όμως να μπορεί να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιουργούσε. Είχε δοκάρι στο 31′ μετά από σουτ του Μπερενγκέρ και απόκρουση του Καρντένας, ενώ δοκάρι είχε και η Λεβάντε ένα λεπτό αργότερα, με σουτ του Μοράλες.

Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «μεταφράσουν» την υπεροχή του σε γκολ στο 63′ με σκόρερ τον Βέσγκα μετά από ασίστ του Μπερενγκέρ, ενώ «κλείδωσαν» το τρίποντο στο 76′, όταν ο Μπερενγκέρ σέρβιρε ξανά και ο Ινιάκι Γουίλιαμς πλάσαρε ιδανικά για το 2-0. Στο 88′ ο Θαράγκα έκανε με πέναλτι το 3-0, ενώ η Λεβάντε απλώς μείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ντε Φρουτός.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρσελίνο) : Σιμόν, Μπερτσίτσε, Ντε Μάρκος, Ινίγο Μαρτίνεθ (55′ λ.τ. Βίβιαν), Άλβαρεθ, Μουνιαΐν (73′ Νίκο Γουίλιαμς), Μπερενγκέρ, Βέσγκα, Βενσεδόρ (78′ Πετσαρομάν), Ινιάκι Γουίλιαμς (79′ Βιγιαλίμπρε), Σανσέτ (73′ Θαράγκα)

Λεβάντε (Αλέσιο Λίτσι) : Καρντένας, Κάσερες (71′ Καντέρο), Πιερ, Ντουάρτε, Σον (84′ Φρανκέζα), Μιραμόν, Πεπελού, Μελέρο (71′ Μάλσα), Λουίς Μοράλες (45+2′ λ.τ. Μπάρντι), Ντε Φρούτος, Μάρτι (84′ Ντάνι Γκόμεθ)