Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στην Σλοβενία

Ο Προμηθέας είχε κακή τρίτη περίοδο στην Λουμπλιάνα και ηττήθηκε από την Τσεντεβίτα Ολίμπια (98-84) για την εξ αναβολής αναμέτρησης της 9ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της κανονικής περιόδου του Eurocup.

Η ομάδα της Πάτρας υποχώρησε σε ρεκόρ 4-10, ενώ οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ του σε 7-7.

Ο Προμηθέας δεν άρχισε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (27-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Αμπντούλ Γκάντι στα δύο τελευταία λεπτά της περιόδου να μετατρέψει το 48-36 του 18’ σε 48-43 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν καταστροφικό για τον Προμηθέα. Δέχθηκε επιμέρους σκορ 37-15 από την Τσεντεβίτα Ολίμπια με τους δύο πρώην του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ Γιόγκι Φέρελ, Ζακ Όγκουστ να είναι πρωταγωνιστές.

Ο Φερέλ πέτυχε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και ο Όγκουστ 8. Η διαφορά ανέβηκε στους 27 πόντους (85-58) για τους γηπεδούχους και η ομάδα της Πάτρας απλά στην τελευταία περίοδο περιόρισε την έκταση της ήττας της.

Ο Προμηθέας δέχθηκε 25/38 δίποντα και 10/23 τρίποντα από την σλοβενική ομάδα, την ίδια ώρα που είχε 24/47 σουτ δύο πόντων και 8/27 σουτ τριών.

Ο Τζεράι Γκραντ που σκόραρε 18 πόντους με 8/11 δίποντα και πήρε 8 ριμπάουντ και ο Δημήτρης Αγραβάνης ο οποίος, επίσης, πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ προσπάθησαν περισσότερο για την ελληνική ομάδα.

Κορυφαίοι της Τσεντεβίτα Ολίμπια ήταν οι Τζέικομπ Πούλεν (22 πόντοι με 7/13 σουτ εντός πεδιάς), Όγκαστ (19 πόντοι με 8/8 δίποντα) και Φερέλ (16 πόντοι με 2/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα).

Tα δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 85-58 , 98-84.

Τσεντεβίτα Ολίμπια (Γκόλεματς): Πούλεν 22 (3), Φέρελ 16 (2), Ντούστσακ 2, Μούριτς 2, Όγκαστ 19 (8/8 διπ.), Μπλάζιτς 14 (2), Χόντζιτς 3 (1), Σκούκα, Όμιτς 4, Ντράγκιτς 10 (2), Ραντοβάνοβιτς 4), Χάμποτ 2.

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 10, Γκραντ 18 (8/11 διπ., 8 ριμπ.), Γκάντι 14 (2), Αγραβάνης 18 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος 8 (1), Σίμπσον 5 (1), Άντριτς 6 (2), Βασιλείου 5 (1).