Άνετη νίκη της Αναγέννησης στα Τρίκαλα

Μονό στα χαρτιά ήταν ντέρμπι το Τρίκαλα – Αναγέννηση καθώς οι “κιτρινόμαυροι” ήταν καθολικά καλύτεροι συνεχίζοντας τις νίκες στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Το τελικό 3-0 δεν αφήνει πολλά περιθώρια αμφισβήτησης για την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη, που είδε την ΑΕΛ να “γκελάρει” εντός έδρας ενώ η Βέροια κατάφερε να πάρει το τρίποντο με ένα γκολ στο 74′.

Καλύτερη η Αναγέννηση στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλει το ρυθμό της και να φθάσει να προηγείται στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 με τέρμα που σημείωσαν ο Μπενγκόα στο 15′ και ο Γκίνη στο 42′ αμφότερα με εκτέλεση από την άσπρη βούλα. Στο 12′ η Αναγέννηση είχε σουτ στο δοκάρι σε προσπάθεια του Σταμόπουλου αλλά και ένα γκολ σουτ του Μπενγκόα στο 41′ που πέρασε λίγο άουτ. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σχεδόν καθόλου την εστία του Γκέκα με τις αποδοκιμασίες στην κερκίδα να είναι έντονες.

Στις αρχές του β’ μέρους οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι όμως το σουτ πέρασε κοντά στην εστία του Γκέκα για να απαντήσει ο Γκίνη με σουτ που ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον Περλιέσι. Στο 65′ η Αναγέννηση “κλείδωσε” οριστικά τη νίκη μετά από εκτέλεση του Καρανίκα και κεφαλιά του Λαγού που έγραψε το 0-3. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή προσπάθεια σε σουτ του Κλεμέντε που εξουδετέρωσε ο Γκέκας.

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης) : Περλιέσι, Σανδραβέλης (71′ Κλεμέντε), Νιάρος (46′ Γκοβίνας), Ριζογιάννης, Ντιαλόσι, Πέλκας (46′ Φουτσίνι), Ιωαννίδης, Μπαξεβάνος (81′ Γουιντέκε), Ελευθεριάδης (71′ Ζησόπουλος), Μανίσογλου, Αουντίνο.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης) : Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Λαγός (75′ Μπάλλας), Δημούτσος (75′ Καρρίκι), Μπενγκόα (75′ Βιντάλ), Γκίνη, Μπραμπίγια (75′ Πολίτης), Αθανασιάδης (85′ Μπιανκόνι).