LaLiga : Η Ράγιο κάνει…δώρο τον τίτλο στη Ρεάλ! (vid)

«Δώρων» συνέχεια από τη Σεβίλλη προς τη Ρεάλ Μαδρίτης, η Ράγιο Βαγιεκάνο αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους Ανδαλουσιάνους που έμειναν στο 1-1 και έδωσαν την ευκαιρία στη Βασίλισσα να ξεφύγει στο +10 στη La Liga

Οι Ανδαλουσιανοί απέτυχαν να νικήσουν για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι εκτός έδρας στη La Liga, αυτή τη φορά απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο (1-1) που είχε να πάρει βαθμό από τις 9 Ιανουαρίου (!) και έχασαν ίσως και τις τελευταίες πιθανότητες που είχαν για να διεκδικήσουν μέχρι τέλους το «στέμμα» από τη Βασίλισσα.

Με μία μόλις τελική στο πρώτο ημίχρονο που… δεν μέτρησε, στο γκολ του Ράφα Μιρ το οποίο ακυρώθηκε για χέρι στο 11′, η Σεβίλλη αδυνατούσε να παραγάγει παιχνίδι και να γίνει απειλητική. Kάτι που το πλήρωσε με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο άλλοτε παίκτης της Ακαδημίας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μπεμπέ, «πλήγωσε» την ομάδα του Ζουλιέν Λοπετέγκι στο 46′ κι έκανε το απόγευμα ακόμα πιο δύσκολο στο «Βαγιέκας» για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, με γκολ του Ντιλέινι στο 63΄ οι Σεβιγιάνοι βρήκαν έστω το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο ήταν και το μάξιμουμ που μπορούσαν να διεκδικήσουν με βάση τη «νερόβραστη» εμφάνισή τους.

Έτσι, η Ρεάλ που παίζει την Δευτέρα (14/3,22:00) με την Μαγιόρκα έχει την ευκαιρία να πάρει διψήφια διαφορά στην κορυφή της La Liga, αφού βρίσκεται στο +7 με ματς λιγότερο.