Premier League : Τρομερό “διπλό” με ανατροπή για τη Λιντς (vid)

Η Γουλβς έδειξε να φτάνει σε τρίτη σερί νίκη στην Premier League, αφού προηγήθηκε εντός έδρας της Λιντς με 2-0, αλλά η αποβολή του Ραούλ Χιμένες έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην… αντίδραση που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι για ένα απίστευτο “διπλό” (3-2).

Σημαντικό “χτύπημα” στην προσπάθεια της να βγει στην Ευρώπη τη νέα σεζόν, δέχθηκε η Γουλβς. Οι “λύκοι” προηγήθηκαν με 2-0 της Λιντς, αλλά… κατέρρευσαν μέσα στην έδρα τους, μετά την αποβολή του Χιμένες και ηττήθηκαν με 3-2, δεχόμενοι μάλιστα το τελευταίο τέρμα στο 90+1′.

Η Γουλβς παρέμεινε έτσι στους 46 βαθμούς (έχοντας δώσει 30 παιχνίδια) και βρίσκεται στο -2 από την 6η Γουέστ Χαμ (των 29 ματς) και στο -2 από την Τότεναμ (των 28 ματς). Την ίδια στιγμή, η Λιντς έφτασε τους βαθμούς, κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής (στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού).

Ο Τζόνι στο 26’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Τρινκάο διαμόρφωσε το 2-0, από ασίστ του Ποντένσε.

Ωστόσο, στο 56’ ο Ραούλ Χιμένες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Λιντς ξαναμπήκε στο ματς στο 63’, όταν ο Χάρισον από φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 66’ ο Ροντρίγκο Μορένο έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στο 90+1’ ο Έιλινγκ ολοκλήρωσε την ανατροπή “γράφοντας” το τελικό 3-2.

Γουλβς (Μπρούνο Λάτζ) : Σα, Μπολί, Κόουντι, Σαΐς, Χόνι (90′ Ολιβέιρα), Νέβες (25′ Τρινκάο), Μουτίνιο, Νουρί, Ντεντόνκερ (90′ Σίλβα), Ποντένσε (78′ Χβανγκ), Χιμένες.

Λιντς (Γιέσε Μαρς) : Μελιέ (55′ Κλάεσον), Έιλινγκ, Γιορέντε (40′ Κοχ), Στράουκ, Ντάλας, Κλιχ (45′ Κρέσγουελ), Φόρσο, Τζέιμς, Ροντρίγκο, Χάρισον, Μπάμφορντ (23′ Γκρίνγουντ).