Serie A : Τζένοα για παραμονή, Σπέτσια σε κίνδυνο (vids)

Μετά από 7 σερί ισοπαλίες (οι 5 με 0-0) και 16 συνολικά στο πρωτάθλημα, η Τζένοα πανηγύρισε μόλις την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, με την οποία παραμένει «ζωντανή» στη μάχη της παραμονή στη Serie A.

Αν κι αγωνιζόταν από το 24ο λεπτό με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Όστιγκαρντ, η ομάδα του Άλεξ Μπλέσιν επικράτησε με 1-0 της Τορίνο στο «Λουίτζι Φεράρις» στο δεύτερο χρονικά ματς της 30ής αγωνιστικής και, πλέον, όλα είναι ανοιχτά για το μέλλον της στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας.

Η «Γκρανάτα» από την πλευρά της έμεινε για 8ο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη (0-4-4), γεγονός που αδικεί τη συνολική της προσπάθεια από την έναρξη της περιόδου.

Νωρίτερα, η Σασουόλο διέλυσε την Σπέτσια με 4-1, συνεχίζει να πιστεύει για μία θέση στην Ευρώπη και κυνηγάει το «όνειρο» της. Ανέβηκε στην 9η θέση του πρωταθλήματος με 43 πόντους και απέχει 5 πόντους από την Ρόμα στην 6η θέση (η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο).

Εξ αρχής η Σασουόλο έλεγξε τον ρυθμό της αναμέτρησης, δημιούργησε περισσότερες προϋποθέσεις και ευτύχησε να προηγηθεί στο 17’ με τον Ντομενίκο Μπεράρντι. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση στο 36΄με τον Βέρντε και έφεραν το ημίχρονο στο 1-1.

Βέβαια, στην επανέναρξη οι μπήκαν αποφασισμένοι να δώσουν τέλος στην αγωνία και μόλις στο 48’ ο Μπεράρντι ξανά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στα επόμενα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο, μέχρι να φτάσουμε στο 78’ και τον Αϊκάν να σημειώνει το 3-1. Διαστάσεις θριάμβου για την Σασουόλο έδωσε ο Τζιανλούκα Σκαμάτσα με 4-1 στο 81’.

Από τη μεριά της, η Σπέτσια απέχει επτά βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού, όμως μένουν ακόμα αγωνιστικές για το τέλος του πρωταθλήματος.