Καταιγιστικός στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός, πέρασε από τη Ρόδο (βαθμολογία)

Οι 27 πόντοι του Νεμάνια Νέντοβιτς, η καλή άμυνα του Παναθηναϊκού και το σερί 32-0, οδήγησαν στη νίκη τους «πράσινους» με 88-64 επί του Κολοσσού στη Ρόδο για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Για περίπου 20 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική εικόνα, ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και σκληροί στην άμυνα φτάνοντας στην 15η νίκη τους στο Πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 25’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 51-48 και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 32-0 μέχρι το 34’ (80-51)!

Η πρόθεση του Παναθηναϊκού να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του σε μία δύσκολη αναμέτρηση, δε στέφθηκε με επιτυχία. Παρά το αρχικό προβάδισμα που πήραν οι «πράσινοι», ο Κολοσσός κατάφερε να κερδίσει τις εντυπώσεις με τον Βασίλη Ξανθόπουλο (έξι ασίστ στο πρώτο μέρος) να δίνει ο σύνθημα έχοντας συμπαραστάτη τον Μανώλη Χατζηδάκη και τον Τζόρνταν Φλόιντ που εκτελούσαν επιθετικά. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο μείωσαν αλλά με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν με οκτώ πόντους διαφορά (32-24) στο 17’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ξανθόπουλου. Με τον Νέντοβιτς να είναι άστοχος από τα 6.75, ο Μέικον ανέλαβε δράση στην επίθεση, ωστόσο οι «θαλασσί» παρέμειναν μπροστά μέχρι το ημίχρονο (40-33).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Χατζηδάκης έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό με τη μεγαλύτερη διαφορά (42-33). Σ’ εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ν’ ανεβάζει στροφές κάνοντας επιμέρους σκορ 15-6 κι έφερε το ματς στα ίσια (48-48) με τρίποντο του Μέικον. Από τη στιγμή που ο Νέντοβιτς άρχισε να βρίσκει λύσεις και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, τα πράγματα γίνονταν πιο απλά για τους «πράσινους». Αυτό είχε ως συνέπεια από το -9 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός να προηγείται με +16 (67-51) στο τέλος του δεκαλέπτου, έχοντας ολοκληρώσει επιμέρους σκορ 34-11. Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία αφού οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88