Μεγάλο βήμα παραμονής για τον Θεσπρωτό, 3-0 τον Πανσερραϊκό

Ο Θεσπρωτός, σε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του, επιβλήθηκε κατά κράτος του Πανσερραϊκού, “καθαρίζοντας” μέσα σε 50 λεπτά την υπόθεση νίκη.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας έφτασε τους 33 βαθμούς, επτά περισσότερους από τα “Λιοντάρια” που βρίσκονται μία θέση κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Μόλις στο 4′ ο Θεσπρωτός μπήκε μπροστά στο σκορ χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Πατσέκο, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Κατσίκα για το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα των Σερρών παραλίγο να απαντήσει άμεσα αλλά ο Παππάς πρόλαβε τον εφορμούντα προς την εστία του Θεσπρωτού, Κανίς.

Στο 12′ ο Κωνσταντίνου πάσαρε παράλληλα στη μικρή περιοχή, όμως οι αμυνόμενοι των Σερρών πρόλαβαν τον Σαράντιδη λίγο πριν σπρώξει τη μπάλα στην εστία, ενώ στο 16′ ο Παππάς έσωσε με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του Έππα σε κόρνερ. Ο Γεωργούσης στο 22′ από διαγώνια θέση σημάδεψε με σουτ την εστία, αλλά ο Κατσικάς σωστά τοποθετημένος έπεσε και μπλόκαρε.

Ο Πανσερραϊκός στο 24ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, το οποίο υποδείχτηκε για χέρι του Κωνσταντίνου, αλλά ο Παππάς νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Κανίς και κράτησε το 1-0. Ο Θεσπρωτός με τη συμπλήρωση 30 λεπτών με ακόμη ένα εντυπωσιακό τέρμα, διπλασίασε τα γκολ του. Ο Γεωργούσης με υπέροχη σέντρα από τα αριστερά, βρήκε συστημένο τον Σαραντίδη, που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κατσίκα, για το 2-0. Άγγιξε το τρίτο γκολ ο Θεσπρωτός με τον Ραμίρεζ στο 42′ όμως η εξαιρετική κεφάλια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία στο 45′ για το 3-0 αλλά ο Κατσίκας απέκρουσε το πέναλτι του Σαραντίδη, μια έσχατη των ποινών που κέρδισε ο ίδιος από ανατροπή του Καρασαλιδη και στοίχισε την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των “Λιονταριών”.

Ο Θεσπρωτός μπήκε δυνατά και στο β’ μέρος, με τον Πατσέκο στο 48′ να αστοχεί από πολύ πλεονεκτική θέση.

Τελικά το 3-0 δεν άργησε, καθώς στο 50′ ο Σαραντίδης από πολύ πλάγια θέση βρήκε δίχτυα με σουτ, μετά από γέμισμα του Πατσέκο, παίρνοντας το… αίμα του πίσω και για το χαμένο πέναλτι λίγα λεπτά νωρίτερα. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Σαραντίδη στο 55′ με τον Κατσίκα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ του δυνατό του σουτ.

Ο Θεσπρωτός στο επόμενο διάστημα κατέβασε ταχύτητα στην επίθεση και κοντρόλαρε τον ρυθμό του αγώνα παίζοντας ένα παιχνίδι με περισσότερες πάσες. Ο Ζιώγας στο 71′ με ωραία ατομική ενέργεια έφτασε απέναντι από το τέρμα των Σερρών, αλλά το σουτ του έφυγε μόλις άουτ. Στο 90′ ο Ραμίρεζ είχε ακόμα μια αξιόλογη φάση για τον Θεσπρωτό, αλλά του μακρινό σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

δείτε φωτογραφίες στο theball.gr

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Παππάς, Γκανσιέρ, Βασιλάκης, Κωνσταντίνου, Βαλέντε, Ζιώγας, Ραμίρεζ, Πατσέκο (75′ Μαρτίνεζ), Πούφλης (65′ Μπονίγια), Γεωργούσης (84′ Πάνος), Σαραντίδης (84′ Ρομέρο)

Πανσερραϊκός (Άγγελος Διγκόζης) : Κατσίκας, Καρασαλίδης, Κεφαλάς, Ντανιελιάν (70′ Σοφιανός) Πίντο, Κρητικός (46′ Μαρκόνι), Έππας (85′ Μασκανάκης), Μέσι (45′ Δημητρίου), Κανίς, Ντίας (70′ Βάντερσον), Καραμπέρης