Πέρασε από το Ζηρίνειο η Επισκοπή

Μεστή εμφάνιση από την Επισκοπή, που κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Κηφισιάς, κερδίζοντας με 1-0. Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Άγγελος Τσάβος στο 67ο λεπτό.

Η ομάδα του Ρεθύμνου πρόσθεσε έτσι μία ακόμα νίκη στο ενεργητικό της, δείχνοντας ότι έχει τις δυνατότητες να τερματίσει σε μια πολύ υψηλή θέση στο τέλος της σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, δεν είχε πολλές τελικές φάσεις, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν όμως να σκοράρουν στην καλύτερη δική τους ευκαιρία, με τον Τσάβο να διαμορφώνει το τελικό σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Κηφισιά μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, πίεσε ψηλά και ήταν αυτή που είχε τις πρώτες τελικές του αγώνα. Στο 5ο λεπτό, ο Πρίτσας συνεργάστηκε με τον Μουστάκη, αυτός έκανε απευθείας την κάθετη πάσα προς τον Βαζ, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων βγήκε όμως εγκαίρως και μπλόκαρε την μπάλα, πριν προλάβει ο μεσοεπιθετικός της ομάδας μας να κάνει το πλασέ. Δύο λεπτά αργότερα, το σουτ του Καλλέργη μέσα από την περιοχή βρήκε σε σώμαμα.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Επισκοπή καταγράφηκε στο 16′ όταν η προβολή του Νοικοκυράκη μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σταδιακά μέτρα στο γήπεδο, έχοντας τρεις τελικές μέσα σε τέσσερα λεπτά με τον Πολυχρόνη (26′), τον Νταρσίζιο (27′) και τον Νοικοκυράκη (31′), φάσεις οι οποίες όμως δεν ανησύχησαν στο ελάχιστο τον Αναγνωστόπουλο.

Στο 32ο λεπτό, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαζ από τα αριστερά πέρασε ανεκμετάλλευτη, αφού ούτε ο Γκότοβος ούτε ο Κουιρουκίδης πρόλαβαν να κάνουν την προβολή, ενώ στο 42ο λεπτό η παράλληλη πάσα του Νοικοκυράκη από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής δεν είχε αποδέκτη.

Το δεύτερο μέρος είχε ακόμη λιγότερες ευκαιρίες, με την Κηφισιά όμως να είναι αυτή που απείλησε πρώτη. Αρχικά στο 59′ με το σουτ του Οικονομίδη (η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη) κι εν συνεχεία στο 62′ με τον Πρίτσα, ο οποίος απέφυγε δύο αντιπάλους από τα αριστερά, είδε όμως το πλασέ που επιχείρησε αμέσως μετά να καταλήγει πάνω στα σώματα των αμυντικών.

Στο 65′ ήρθε η καλύτερη στιγμή (ως εκείνο το σημείο) της Επισκοπής, με τον Νοικοκυράκη να είναι πάλι ο πρωταγωνιστής. Ο μεσοεπιθετικός της Επισκοπής πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα μετά από βαθιά μπαλιά που έγινε από τον Πολυχρόνη, το τελείωμά του αμέσως μετά ήταν όμως πολύ άστοχο. Ό,τι δεν κατάφερε η Επισκοπή σε αυτή τη φάση, το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα. Στο 67′ ο Τσάβος έκανε το δυνατό σουτ από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κηφισιάς, ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πίεσαν περισσότερο στο τελευταίο εικοσάλεπτο, με τον Παυλάκη (75′) και τον Ντοριβάλ (85′). Σε αμφότερες περιπτώσεις όμως, η μπάλα δεν κατέληξε στον στόχο. Ενώ, στο 88′ καταγράφηκε η τελευταία φάση της αναμέτρησης, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ να μην ανησυχεί τον Καλογεράκη, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

ΠΑΕ Κηφισιά (Δημήτρης Ελευθερόπουλος) : Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Παυλάκης, Γκότοβος, Αρτυματάς, Παπασάββας, Παλασέφσκι (69′ Ντοριβάλ), Καλλέργης (57′ Οικονομίδης), Βαζ (69′ Ρεντζής), Πρίτσας, Κουιρουκίδης (57′ Τεττέι).

ΠΑΕ Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς) : Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης, Γκονζάλβες, Τσάβος (88′ Σκόνδρας), Πολυχρόνης, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης, Σταθόπουλος (64′ Καραγιάννης), Νταρσίζιο.