Νίκη και διαφορά για τον Ιωνικό 74-62 τον Ηρακλή (βαθμολογία)

Σημαντικό βήμα για την παραμονή έκανε ο Ιωνικός καθώς επικράτησε με 74-62 του Ηρακλή στο κλειστό του Πλάτωνα σ’ εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Νίκαιας με κορυφαίους τους Ντάνιελ Χάμιλτον (25 πόντους, 12 ριμπάουντ) και Λουκά Μαυροκεφαλίδη (17 πόντους, 9 ριμπάουντ), κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας (89-84) από τον πρώτο γύρο και πλέον υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Από τον Ηρακλή ο Κώστας Παπαδάκης είχε 12 πόντους.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, με επιθετική αιχμή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο οποίος έκανε σημαντική δουλειά κοντά στο καλάθι. Η εικόνα του Ιωνικού είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί γρήγορα στο +10 (18-8 στο 7′), αλλά η ομάδα του Κώστα Μέξα αντέδρασε και με συνεχόμενα περιφερειακά σουτ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία στις αρχές της δεύτερης περιόδου (21-21 στο 13′). Ο χαμηλός ρυθμός του αγώνα ήταν κάτι που επιθυμούσαν αμφότερες οι ομάδες, πλην όμως ο Ιωνικός ήταν αυτός που πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα (33-29). Στο γεγονός αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο το επιθετικό ταλέντο του Ντάνιελ Χάμιλτον, ο οποίος μέχρι την ανάπαυλα είχε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του (18/33) με 7/12 σουτ.

H μάχη συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Παπαδάκη ν’ ανεβάζει στροφές για τους φιλοξενούμενους και να δίνει επιθετικές λύσεις. Ο διεθνής γκαρντ ξεχώρισε σε αυτή την περίοδο όχι μόνο για το buzzer beater που πέτυχε από το κέντρο αλλά για τις λύσεις που έδωσε στην ομάδα του αφού είχε 0/3 σουτ μέχρι το ημίχρονο και στη συνέχεια 3/4 σουτ, όλα από τα 6,75. Κάπως έτσι ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 43-42 στο 26’.

Στα κρίσιμα σημεία ο Ιωνικός ακούμπησε την μπάλα στον Λουκά Μαυροκεφαλίδη και δικαιώθηκε. Ο πολύπειρος ψηλός τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και έδωσε το έναυσμα για τη νέα ανατροπή σκηνικού, που έφερε την ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα στο +7 (59-52) με έξι λεπτά να απομένουν για το τέλος. Από τη στιγμή που ο Ιωνικός βρήκε ρυθμό ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι το +10 (64-54 στο 37′) χάρη σε τρίποντο του Ιωσήφ Κολοβέρου. Ο Ηρακλής δεν βρήκε περαιτέρω τρόπους αντίδρασης και ο Ιωνικός έφτασε στη σημαντική επικράτηση καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας από τον πρώτο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 33-29, 49-49, 74-62.