Επιθετικό ποδόσφαιρο στην Τρίπολη, το τελευταίο ματς του Μίλαν Ράσταβατς

@Reporter Images

Φινάλε στη σεζόν με εντυπωσιακό τρόπο για Αστέρα και Απόλλωνα. Σε ένα φοβερό ματς στην Τρίπολη, οι δυο ομάδες έμειναν στο 2-2 και αποχαιρέτησαν τη σεζόν.

Αποθεώθηκε ο Μίλαν Ράσταβατς στο τελευταίο του παιχνίδι, με τον Σέρβο τεχνικό να είναι εμφανώς συγκινημένος στο τελευταίο του ματς στους Αρκάδες και να ανταποδίδει. Στην 9η θέση τερμάτισε ο Αστέρας, ουραγός ο Απόλλων.

Ο Απόλλων Σμύρνης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό έφτιαξε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Νταουντά με ωραία ατομική ενέργεια σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου.

Στη συνέχεια ο Αστέρας άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να πιέζει, χωρίς ωστόσο να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός. Στο 17’ ο Μπαράλες έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ και ύστερα οι Αρκάδες φώναξαν για χέρι, με το διαιτητή να μη δείχνει τελικά τίποτα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους, αλλά να μην μπορούν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ (0-0).

Μόλις στο 49′ με κεφαλιά έκανε το 1-0 μετά από σέντρα του Άλβαρες. Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία, είχαν ένα καλό χρονικό διάστημα, αλλά αυτό δεν διήρκεσε πολύ. Χωρίς να απειλούνται, όμως, δέχτηκαν την ισοφάριση στο 69′ από τον Τσιλούλη.

Βρήκαν τον τρόπο, πάντως, ξανά να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο 73′ ο Ιγκλέσιας έκανε το 2-1, αλλά ο Απόλλων Σμύρνης δεν τα παράτησε. Έψαξε την ισοφάριση και τη βρήκε στο 90′. Σκόρερ ο Ντάουντα, ο καλύτερος ίσως παίκτης του γηπέδου. Ο ίδιος κέρδισε λίγο μετά και την αποβολή του Ιγκλέσιας.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου (65′ Καστάνιο), Αντζουλάς, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (61′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο (79′ Βαλιέντε), Σίτο (80′ Σόνι), Ριέρα, Μιχόπουλος (61′ Κρέσπι), Μπαράλες.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές) : Κότσαρης, Μπαξεβανιδης (88′ Δούμας), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Βιτλής (81΄Τοτοαρίμα), Κάστρο (60′ Κραγιόπουλος), Σλίβκα (88′ Παπαγεωργίου), Φατιόν, Μαρτίνες (60′ Τσιλούλης), Ντάουντα, Ιωαννίδης.