Serie A : Νίκη τίτλου για τη Μίλαν, “χλωμιάζει” η ευρωπαϊκή έξοδος για την Αταλάντα

Ένας αγώνας χωρίζει την Μίλαν, από την επιστροφή της στον «θρόνο» του ιταλικού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά μετά 11 χρόνια.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, επικράτησε με 2-0 επί της Αταλάντα, και πλέον την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται έναν βαθμό στην έδρα της Σασουόλο, προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Βέβαια αυτό μπορεί να γίνει και από απόψε, αν η Ίντερ «στραβοπατήσει» στην έδρα της Κάλιαρι(21.45). Τον δρόμο προς την νίκη για την Μίλαν άνοιξε ο Λεάο με πλασέ στο 65′, ενώ την νίκη «σφράγισε» ο Τέο Ερνάντεζ με απίθανο σόλο δέκα λεπτά αργότερα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυναμικά στην αναμέτρηση, έχοντας τα ηνία, ωστόσο δεν έβρισκαν τον τρόπο, ώστε να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα της Αταλάντα.

Με τους ροσονέρι να μην βρίσκουν τους διαδρόμους, για να απειλήσουν την εστία του Μούσου, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, και να ξεδιπλωθούν πανέμορφα στο ανοιχτό γήπεδο, έχοντας την μοναδική καλή στιγμή του πρώτου μέρους.

Πιο συγκεκριμένα στο 31’ ο Μουριέλ, εξαπέλυσε έναν «κεραυνό», με τον Μενιάν να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Λίγο πριν οι δύο ομάδες, οδηγηθούν στα αποδυτήρια, η Μίλαν ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή στον Ζιρού, ωστόσο διαιτητής και VAR έδειξαν «παίζεται».

Οι δύο προπονητές περίμεναν 10 λεπτά στο 2ο ημίχρονο για τις πρώτες αλλαγές. Ο Στεφάνο Πιόλι έβαλε τους Ζούνιορ Μεσίας και Άντε Ρέμπιτς, ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι τους Ντουβάν Σαπάτα και Ρουσλάν Μαλινόβσκι. Κερδισμένος ο πρώτος, αλλά όχι με κάποια αλλαγή. Μια βαθιά μπαλιά από την άμυνα στον Ραφαέλ Λεάο έδωσε την ευκαιρία στον Πορτογάλο να μπει στην περιοχή και να σουτάρει κάτω από τα πόδια του Χουάν Μούσο για το 1-0 στο 56′.

Αυτό το τέρμα έδωσε «φτερά» στα πόδια των ποδοσφαιριστών της Μίλαν, με τους ροσονέρι να βρίσκουν και δεύτερο τέρμα, χάρη σε ένα απίθανο σόλο του Τέο Ερνάντεζ στο 76′.

Η Αταλάντα πίεσε για το γκολ, είχε μια καλή στιγμή σε αναμπουμπούλα στο 86′ και το σκορ έμεινε ως έχει, με την Μίλαν να είναι πλέον μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι) : Μενιάν, Καλάμπρια (80’ Φλορέντσι), Καλουλού, Τόμορι, Ερναντές, Τονάλι (63’ Μπενασέρ), Σαλεμάκερς (55’ Μεσίας), Κεσί, Κρούνιτς (79’ Μπακαγιόκο), Λεάο, Ζιρού (55’ Ρέμπιτς).

Αταλάντα (Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι) : Μούσο, Ντζιμσίτι, Παλομίνο (80’ Ντεμιράλ), Ντε Ρόουν, Τζαπακόστα, Χάτεμπουρ (79’ Σκαλβίνι), Κοουπμάινερς, Φρόιλερ, Πεσίνα (70’ Μπογκά), Πάσαλιτς (55’ Μαλινόβσκι), Μουριέλ (55’ Σαπάτα).