Serie A : Οριστικά στο Europa League η Λάτσιο, 2-2 στο Allianz (vid)

Το γκολ που σημείωσε ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στη Λάτσιο τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Γιουβέντους, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Μεγάλη Κυρία είχε καταφέρει να προηγηθεί με 2-0, όμως οι πρωτευουσιάνοι βρήκαν τον τρόπο αρχικά να μειώσουν και στη συνέχεια να… κλέψουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Τρομερή στιγμή στον αγώνα, η αποθέωση που δέχθηκε ο Τζιόρτζιο Κιελίνι από τους φίλους των «μπιανκονέρι» αφού έπαιξε το τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι με τη φανέλα της ομάδας.

Στο 5ο μόλις λεπτό η Λάτσιο είχε δοκάρι με τον Κατάλντι αλλά στο 10’ ο Μοράτα σέντραρε από αριστερά και ο Βλάχοβιτς με κεφαλιά ψαράκι στο πίσω δοκάρι, έγραψε το 1-0, ενώ στο 36’ o Ισπανός επιθετικός γύρισε πανέμορφα από το πέναλτι και με σουτ έγραψε το 2-0.

Στο 51ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Πάτρικ πήρε την κεφαλιά και ο Σάντρο πέτυχε αυτογκόλ για το 2-1 και το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Γιουβέντους (Μασιλιμιάνο Αλέγκρι) : Περίν, Κουαδράδο, Κιελίνι (18’ Ντε Λιχτ), Μπονούτσι, Σάντρο, Μιρέτι, Λοκατέλι (62’ Ακέ), Μπερναρντέσκι, Ντιμπάλα (78’ Παλούμπο), Βλάχοβιτς (62’ Κεν), Μοράτα (62’ Πελεγκρίνι)

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι) : Στρακόσια, Ατσέρμπι, Πάτρικ, Μάρουσιτς, Λουίς Αλμπέρτο (76’ Μπάσιτς), Λατσάρι (84’ Ράντου), Τζακάνι, Κατάλντι (77’ Λέιβα), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Καμπράλ (52’ Πέδρο), Άντερσον