Ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και 1-0 για τον Ολυμπιακό

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε δύσκολα με 79-67 του Περιστερίου στο ΣΕΦ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο κάνοντας το 1-0 στη σειρά με το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων να είναι την ερχόμενη Παρασκευή (27/5) στο Περιστέρι.

Δύο τρίποντα από τον Σλούκα και ένα του Λαρεντζάκη στα μέσα της τέταρτης περιόδου ουσιαστικά άλλαξαν τη ροή του αγώνα με το Περιστέρι να έχει το προβάδισμα σταθερά για τρία δεκάλεπτα, χτίζοντας στο πρώτο ημίχρονο και διψήφιες διαφορές.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που είχαν ακόμη τον Κώστα Σλούκα με 20 πόντους (αλλά 5/15 σουτ) και τον Μουσταφά Φολ με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους που έδωσαν χρόνο στους νεαρούς παίκτες του ρόστερ (ο 18χρονος Μπιλάλης ήταν στην πρώτη πεντάδα και έμεινε στο παρκέ για 30′) ο Τεράν Πέτεγουεϊ είχε 19 πόντους, ο Δημήτρης Μωραΐτης προσέθεσε 14 και ο Χρήστος Σαλούστρος 11.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67.