Τρομερή εμφάνιση από τον Τρίτωνα και τώρα “τελικός”!

Ο Τρίτων επιβλήθηκε 94-58 του Ψυχικού στον δεύτερο αγώνα της τελικής φάσης των play offs της Α2 Ανδρών. Έτσι ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά και πλέον η εξασφάλιση του εισιτηρίου για την Α1 Ανδρών θα κριθεί την Τετάρτη στην έδρα του Ψυχικού (17:00).

Η ομάδα των Σεπολιών ήταν ισοπεδωτική, συνέτριψε το Ψυχικό 94-58 και έκανε το 2-2 στους Τελικούς των Playoffs της Α2, στέλνοντας τη σειρά σε πέμπτο -και τελευταίο- παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί την Τετάρτη (1/6, 17:00) στο κλειστό του Ψυχικού.

Η παράδοση που θέλει τον γηπεδούχο να κερδίζει πάντα τα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (η έδρα έχει πλέον 6-0), διατηρήθηκε στο κλειστό του Στρέφη. Μόνο που εν αντιθέσει με το προηγούμενο ματς, αυτό εξελίχθηκε σε περίπατο του Τρίτωνα. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου ξεπέρασε το νωθρό ξεκίνημα (0-5 στο 2’, 7-11 στο 5’), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 7’ με 12-11 και έκλεισε την 1η περίοδο με 13 αναπάντητους πόντους και το σκορ 20-11. Το… πάρτι των γηπεδούχων, πάντως, μόλις είχε αρχίσει.

Το ξέσπασμα του Τρίτωνα έφτασε μέχρι και το 19-1 στο 13’ (26-12), με το Ψυχικό να μένει χωρίς καλάθι για ακριβώς οκτώ λεπτά! Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν μάλιστα ποτέ το πόδι από το γκάζι. Στο 19’ ξέφυγαν με +22 (46-24) χάρις σε δύο διαδοχικά τρίποντα του Δημάκου και εξαφανίστηκαν… στον ορίζοντα στην 3η περίοδο, όταν το σκορ έγινε 68-35 στο 28’. Ο Τρίτωνας ξέφυγε ακόμα και με 39 πόντους διαφορά στο 39’ (94-55), κάνοντας περίπατο στο 2ο τελικό.