Bundesliga : Το γκολ του Γκρίφο έστειλε τη Φράιμπουργκ στη δεύτερη θέση (vid)

Ένα γκολ του Βιτσέντζο Γκρίφο με την έναξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Φράιμπουργκ νίκησε τη Μπόχουμ και “έπιασε” τη Μπάγερν στην κορυφή της Bundesliga.

Η Φράιμπουργκ έδωσε συνέχεια στο εξαιρετικό της ξεκίνημα στην Bundesliga καθώς επικράτησε με 1-0 της Μπόχουμ η οποία δεν έχει βαθμό μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Αντίθετα, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με εννιά βαθμούς, όσους έχει και η πρωτοπόρος Μπάγερν αλλά με ματς λιγότερο.

Χόλτμαν και Γκίντερ είχαν από μία καλή στιγμή για τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς το οποίο ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό. Στο 21′ ο Ρίμαν πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε σουτ των Σάλαϊ και Γκρέγκοριτς, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο καλές στιγμές με τον Ασανό στο πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Με το ξεκίνημα σχεδόν του δεύτερου μέρους η Φράιμπουργκ κέρδισε πέναλτι. Ο Ρίμαν απέκρουσε την εκτέλεση του Γκρίφο, αλλά στην επαναφορά ο Ιταλός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 65′ το δοκάρι έσωσε την Φράιμπουργκ σε σουτ του Χόλτμαν και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ακόμη μία νίκη.

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ) : Φλέκεν, Μ.Γκίντερ, Κ.Γκίντερ, Λίνχαρτ, Σιλιντιγιά, Χέφλερ, Γκρίφο (74’ Βαϊσχάουπτ), Σάλαι (87’ Γκούλντε), Καϊτέλ (85’ Βάγκνερ), Ντόαν (73’ Γεόνγκ), Γκρέγκοριτς (73’ Πέτερσεν)

Μπόχουμ (Τόμας Ράις) : Ρίμαν, Σταφυλίδης (53’ Γιάνκο), Γκαμπόα (85’ Όρντετς), Χάιντς, Λοσίγια, Στέγκερ, Γκοράλσκι (75’ Οσέι Τουτού), Μάσοβιτς, Τσόλερ, Χόλτμαν, Ασανό (75’ Χόφμαν)