Κατηγορίες
Κύπελλο Ελλάδος

Κύπελλο Ελλάδας : Πέρασε από τα Ζωνιανά η Ηλιούπολη

Την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Ηλιούπολη, που πέρασε νικηφόρα από τα Ζωνιανά και θα υποδεχτεί σε μία εβδομάδα τον Ερμή Μελιγούς.

Από την άλλη, ο Ερμής Ζωνιανιών πάλεψε για ένα ημίχρονο, ισοφάρισε γρήγορα το γκολ που δέχτηκε μόλις στο 1ο λεπτό, ωστόσο δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίστηκε πέρσι στα μπαράζ ανόδου στη Super League 2.

Η ομάδα της Αττικής μπήκε με το πόδι στο… γκάζι, αφού μόλις στο 1ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Κρέτσης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κασσωτάκη κάνοντας το 1-0.

Παρά την ψυχρολουσία του γκολ, ο Ερμής Ζωνιανών δεν επηρεάστηκε και ανέβηκε στο γήπεδο προκειμένου να ισοφαρίσει και να ξανά μπει στο παιχνίδι. Πράγμα που πέτυχε στο 13ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα ο Μπαμπουλάκης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-1 για τους γηπεδούχους.

Στην συνέχεια το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και από τις δύο ομάδες που δεν κλείστηκαν, ψάχνοντας το γκολ που θα έδινε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ηλιούπολη κατάφερε να το πετύχει με τον Βασιλείου να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να κάνει το 2-1 για την ομάδα του, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια η φιλοξενούμενη ομάδα με το υπέρ της αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ηλιούπολη μπήκε όπως ακριβώς ξεκίνησε και το ματς και ο Βασιλείου με φανταστική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1 βάζοντας διαστάσεις θριάμβου για την πρόκριση.

Ο Ερμής Ζωνιανών δεν το έβαλε κάτω και είχε τις δικές του ευκαιρίες για να ξανά μπει στο ματς, σπαταλώντας ευκαιρίες με τον Μπαμπουλάκη και τον Πλεύρη, με τον πρώτο να σημαδεύει το δοκάρι και τον δεύτερο να χάνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Το σκορ παρά την πίεση των γηπεδούχων δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η Ηλιούπολη να πάρει την πρόκριση στην 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο 2ος γύρος

ΑΕΠ Κοζάνης – ΠΟ Ελασσόνας
Αστέρας Τριποτάμου – Ιωνικός Διαβατών
Βύρων Καβάλας – ΠΟ Φήκης
Αστέρας Σταυρού – Βατανιακός
Αστέρας Πετριτή – Απόλλων Παραλιμνίου
ΑΕΡ Αφάντου – Διαγόρας Βραχνεΐκων
Αλμυρός Γαζίου – Απόλλων Ευπαλίου
ΓΣ Ηλιούπολης – Ερμής Μελιγούς
Άρης Βούλας ή ΑΟ Νέας Αρτάκης – Ναυπακτιακός
ΠΑΟ Βάρδας – Πανελευσινιακός

Χωρίς αγώνα προκρίνονται ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης, ο Τηλυκράτης, ο ΑΟ Αγίου Νικολάου αλλά και η ομάδα που θα αναδειχτεί μετά την εξέταση της ένστασης (Πανθρακικός ή Αλεξανδρούπολη FC).

*Grandsport

error: Protected