LaLiga : Άνετη νίκη για τη Μπαρτσελόνα, σκόραρε ξανά ο Λεβαντόφσκι (vid)

Μια εύκολη επικράτηση για τη Μπαρτσελόνα, που έφτασε άνετα στο 3-0 κόντρα στην ουραγό Έλτσε και ανέβηκε (έστω προσωρινά) στην κορυφή της LaLiga.

Ο Πολωνός στράικερ άφησε πίσω του την “αφλογιστία” στο παιχνίδι με την Μπάγερν και με δύο γκολ οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε άνετη επικράτηση επί της Έλτσε με 3-0 για την 6η αγωνιστική της La Liga.

Ο αγώνας ήταν ήδη μονόπλευρος όταν στο 14ο λεπτό ο Γκονθάλο Βερδού ανέτρεψε τον Πολωνό επιθετικό για να αποτρέψει τετ α τετ και αποβλήθηκε. Οι ευκαιρίες άρχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη, με τον Λεβαντόβσκι, τον Μέμφις Ντεπάι και τον Πέδρι να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα στο 1ο ημίχρονο.

Όλες οι φάσεις ήταν στο όριο του οφσάιντ με τον Ισπανό να στέκεται άτυχος και μόνο το δικό του γκολ να μη μετράει. Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Λεβαντόβσκι έγραψε τελικά το 3-0 και έφτασε τα έντεκα γκολ σε οκτώ αγώνες φέτος.